1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Siyonist İsrail'den Gazze'ye Yeni Bir Kısıtlama
Siyonist İsrail'den Gazze'ye Yeni Bir Kısıtlama

Siyonist İsrail'den Gazze'ye Yeni Bir Kısıtlama

İsrail, balık avlama menzilini 6 Mil'den 3 Mil'e indirdiği duyurdu.

A+A-

İsrail yönetimi kuşatma altında tuttuğu Gazze Şeridi sahilindeki 6 millik balık avlama menzilini 3 mil'e indirdiği duyurdu.

Gazze'deki Tarım Bakanlığı Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, İsrail makamlarının, Gazzeli balıkçılara yeni bir kısıtlama getirdiğini duyurdu.

Açıklamada, alınan kararın, zaten zor durumda olan balıkçılar için "felaket" olduğu, belirlenen 3 mildeki avlanmayla balıkçıların kendi masraflarını dahi karşılayamayacakları belirtildi.

Kararın balıkçılık sektöründe çalışan binlerce kişiye darbe niteliğinde olduğu belirtilen açıklamada, 2012'de Filistin ve İsrail arasında avlanma sahası anlaşmasında arabuluculuk yapan Mısır'a, İsrail'e anlaşmaya riayet etmesi için baskıda bulunması çağrısı yapıldı.

Filistin Balıkçılar Sendikası Başkanı Nizar Ayyaş, "Bu karar Gazzeli balıkçıların durumunu daha da kötüleştirecektir" dedi. 1993 yılında Filistin ile İsrail arasında imzalanan Oslo anlaşmasında balık avlama menzilinin 20 Mil olduğunu hatırlatan Ayyaş, 4 bin balıkçının çalıştığı sektörden 50 bin Gazze'linin geçimini sağladığını hatırlattı.

Öte yandan konuyla ilgili açıklama yapan Ablukayla Mücadele Halk Komitesi tarafından yapılan basın açıklamasında, kararın "toplu cezalandırma" ve Dördüncü Cenevre anlaşmasının ihlali olduğu kaydedildi.

HABERE YORUM KAT