1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Siyonist İsrail Zulme Doymuyor
Siyonist İsrail Zulme Doymuyor

Siyonist İsrail Zulme Doymuyor

İşgalci İsrail yönetimi, şimdi de 35 Filistin köyünü dağıtıp bu köylerde yaşayan 36 bin Filistinliyi tehcir etmeye hazırlanıyor.

A+A-

İsrail Meclisi Knesset’in geçen Haziran ayında onayladığı, Negev çölünde ikamet eden 36 bin Filistinlinin tehcir edilmesini öngören “Begin-Prawer Planı”na Filistinlilerin tepkisi devam ediyor. İntifada Gençleri Koalisyonu’nun çağrısıyla bir araya gelen Filistinliler, “Begin-Prawer Planı uygulanmayacak,” “Filistinliler Negev’den tehcir edilemez” yazılı pankartlar açtı. Koalisyon Sözcüsü İşrak Mahmud, “Bizler, İsrail’in planına karşı çıkıyor ve Filistinlilerin 1948 topraklarından çıkarılmasını hedefleyen bu plana karşı yanlarında yer aldığımızı vurguluyoruz” dedi.

 ‘AMBARGOYA HAYIR’ MEŞALESİ

Ablukaya Karşı Halk Komitesi de plana tepkisini “Ambargoya hayır” yazılı meşale yaktığı eylemle ortaya koydu. Komite başkanı Cemal el-Hudayri, “Ambargoya hayır meşalesini, İsrail’in Gazze’ye uyguladığı ambargoyu sonlandırmak ve Filistinlileri Negev’den tehcir planına tepki göstermek için yakıyoruz ifadesini kullandı. Hudayri, İsrail’in, Begin-Prawer Planı’yla, 800 bin dönümlük araziyi mülkiyetine geçirmeyi ve bu topraklar üzerinde bulunan 35 köyü yıkmayı hedeflediğini söyledi. Eylemciler, İsrail güvenlik güçlerinin sert müdahalesine hedef oldu.

İsrail, zulme doymuyor

İsrail’in güneyindeki Negev bölgesinde yaşayan Arapların tehcir edilmesini amaçlayan “Begin-Prawer Planı”nı protesto amacıyla Gazze’de gösteri düzenlendi. İntifada Gençleri Koalisyonu’nun çağrısıyla bir araya gelen Filistinliler, gösteride, “Begin-Prawer Planı uygulanmayacak”, “Filistinliler Negev’den tehcir edilemez” yazılı pankartlar açtı. Koalisyon Sözcüsü İşrak Mahmud, yaptığı açıklamada “Bizler, İsrail’in planına karşı çıkıyor ve Filistinlilerin 1948 topraklarından çıkarılmasını hedefleyen bu plana karşı yanlarında yer aldığımızı vurguluyoruz” ifadesini kullandı. Planın, “İsrail’in yürüttüğü etnik temizliğin bir parçası” olduğunu belirten Mahmud, Filistinlileri halk direnişini artırmaya ve işgale karşı intifadaya çağırdı.

Planın muhtevası

İsrail kamuoyunda “Begin-Prawer Planı” olarak bilinen ve Haziran ayında İsrail meclisi Knesette yasalaşan plan, İsrail’in güneyindeki Negev Çölünde yaşayan Bedevi Araplara ait binlerce dönüm araziye el konularak, burada yaşayan 36 bin Filistinlinin tehcir edilmesini içeriyor. Plan bu haliyle Arapların Negev’deki yüzde 30’luk nüfus oranını yüzde 1’e düşürürken İsrail Tapu Dairesinde kayıtlı bulunmayan toprakların da kamulaştırılmasının önünü açıyor. Negev Çölü’nde sayıları tam olarak bilinmemekle halen 200 bin civarında Bedevi’nin yaşadığı tahmin ediliyor.

Ambargoya hayır meşalesi

Gazze’de, İsrail’in 6 yıldır uyguladığı ambargoya tepki göstermek amacıyla düzenlenen protestoda “Ambargoya hayır” yazılı meşale yakıldı. Ablukaya Karşı Halk Komitesi’nin, Gazze’nin batısındaki Meçhul Asker Meydanı’nda düzenlediği gösteride, İsrail’in Gazze’ye uyguladığı ambargo ve Filistin halkını tehcir planı kınandı. Komitenin başkanı Cemal el-Hudayri, yaptığı konuşmada, “Bugün ambargoya hayır meşalesini, İsrail’in Gazze’ye uyguladığı ambargoyu sonlandırmak ve Filistinlileri Negev’den tehcir planına tepki göstermek için yakıyoruz” ifadesini kullandı. Hudayri, İsrail’in, Begin-Prawer Planı’yla, 800 bin dönümlük araziyi mülkiyetine geçirmeyi ve bu topraklar üzerinde bulunan 35 köyü yıkmayı hedeflediğini belirtti. İsrail’in Gazze’ye uyguladığı ambargoyu “halkın topyekûn cezalandırılması” olarak nitelendiren ve bunun özellikle işsizlik oranının artmasında büyük rol oynadığına vurgu yapan Hudayri, uluslar arası toplumdan İsrail’e baskı yapması çağrısında bulundu. 

NETANYAHU, POLİSİN SERT MÜDAHALESİNE DESTEK VERDİ

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’dan, Negev Çölü’nde ikamet eden 36 bin Filistinli Bedevî’nin tehcirle karşı karşıya kalmasına sebep olacak “Begin-Prawer” yasasını protesto eden Filistinlilere karşı polisin takındığı sert müdahaleye destek geldi. Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Netanyahu’nun Yahudilerin Cumartesi dinî Şabat tatili sonrası Kamu Güvenlik Bakanı Yitzhak Aharonovitch ve İsrail Polis Komiseri Yohanan Danino ile görüşerek polisin göstericileri dağıtmak için aldığı kararlı tutumu övdüğü belirtildi. Filistinliler arasında tehcir planı olarak anılan “Begin-Prawer Planı”, İsrail genelinde çok sayıda Filistinlinin geniş katılımıyla protesto edilmiş, İsrail ordusunun göz yaşartıcı bomba kullanarak dağıtmaya çalıştığı gösterilerde gazdan etkilenen çok sayıda kişi boğulma tehlikesi geçirmişti. 

Yeni Asya

HABERE YORUM KAT