1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Siyonist İsrail, Zindanlarda da Katliam Yapıyor
Siyonist İsrail, Zindanlarda da Katliam Yapıyor

Siyonist İsrail, Zindanlarda da Katliam Yapıyor

Filistin Esirler Kulübü Başkanı Kaddura Faris, ‘’İsrail, tıbbî ihmal yoluyla kasıtlı olarak Filistinli mahkûmları öldürüyor’’ dedi.

A+A-

Filistin Esirler Kulübü Başkanı Kaddura Faris, ‘’İsrail, tıbbî ihmal yoluyla kasıtlı olarak Filistinli mahkûmları öldürüyor’’ dedi. Faris, 204 Filistinlinin İsrail hapishanelerinde can verdiğini belirterek, bunların 3’ünün İsrail askerlerinin kurşunuyla, 4’ünün açlık grevinde, 74’ünün işkence ile, 123’ünün tıbbî ihmal nedeniyle öldüğünü belirtti.

İsrail, mahkûmları kasten öldürüyor

FİLİSTİN Esirler Kulübü Başkanı Kaddura Faris, kanser hastası Meysere Ebu Hamdiye’nin (64), İsrail’deki hapishanelerde Filistinli mahkumlara yönelik ‘’tıbbi ihmalin’’ son örneği olduğunu söyledi. ‘’İsrail tıbbi ihmal yoluyla kasıtlı olarak esirleri öldürüyor’’ diyen Faris, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın Ebu Hamdiye’nin serbest bırakılması için görüşmeler yaptığını belirtti. Ebu Hamdiye’nin 2002 yılından beri tutuklu olduğuna, kanser hastalığı sebebiyle kritik dönemde olduğuna dikkati çeken Faris, ‘’Hastalığından dolayı yıllardır yalnızca sakinleştirici ilaç verilen Ebu Hamdiye, birkaç gündür kemoterapi tedavisi için hastaneye kaldırıldı’’ dedi.

HAPİSHANEDE ÖLEN FİLİSTİNLİ SAYISI 204

Faris, 1967 yılından itibaren 204 Filistinlinin İsrail hapishanelerinde can verdiğini belirterek, bunların 3’ünün doğrudan İsrail askerlerinin kurşunuyla, 4’ünün açlık grevinde, 74’ünün işkence ile 123’ünün ise tıbbî ihmal dolayısıyla vefat ettiğini belirtti. Faris, İsrail hapishanelerindeki 20 Filistinli tutuklunun kalp ve böbrek rahatsızlıkları gibi, tedavi gerektiren hastalıkları olduğuna dikkati çekti. Tutuklu Meysere Ebu Hamdiye’nin kız kardeşi İtidal Ebu Hamdiye de kardeşinin gereken tedaviyi görmesi ve serbest bırakılması için uluslar arası toplumun konuya müdahil olmasını istedi. İtidal Ebu Hamdiye, avukatlardan aldığı bilgiye göre, kardeşinin konuşamayacak kadar kötü durumda olduğunu vurguladı. Ebu Hamdiye, 1978 yılından itibaren bir çok kez tutuklanmış, son olarak 2002 yılında Fetih hareketine bağlı El-Aksa Şehitleri Tugayı’ndaki faaliyetleri sebebiyle müebbet hapse mahkûm edilmişti. Filistin Esirler Bakanlığı verilerine göre, İsrail’deki hapishanelerde 4 bin 660 Filistinli tutuklu bulunuyor. (Yeni Asya)

HABERE YORUM KAT