1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Siyonist İsrail Yıktı, Katletti ve Çekildi (FOTO-VİDEO)
Siyonist İsrail Yıktı, Katletti ve Çekildi (FOTO-VİDEO)

Siyonist İsrail Yıktı, Katletti ve Çekildi (FOTO-VİDEO)

Kara harekatında bozguna uğrayan Siyonist İsrail, tonlarca bombayla camileri, BM okullarını, hastaneleri, evleri, hatta mezarlıkları vuran işgal ordusu, arkasında tarifi imkansız bir yıkım ve bin 900'e yakın cenaze bıraktı.

06 Ağustos 2014 Çarşamba 06:10A+A-

Hamas ile Siyonist İsrail arasında dün yürürlüğe giren 72 saatlik geçici ateşkesle birlikte işgal ordusu Gazze Şeridi'nden askerlerini çekti. Siyonist İsrail'in 7 Temmuz'da havadan ve denizden başlattığı saldırılar, 17 Temmuz'da kara harekatının da eklenmesiyle birlikte Gazze Şeridi'ni 'hayalet' bölgeye çevirdi. Bir kabul edilip bir bozulan ateşkeler süresince ölüm yağdırmaya devam eden Siyonistler, tonlarca bombayla camileri, BM okullarını, hastaneleri, sivil yerleşim birimlerini, hatta mezarlıkları bile vurduğu Gazze'de ardında bir yıkım bırakarak askerlerini çekti. Gazze'deki Sağlık Bakanlığı'na göre Siyonist İsrail'in saldırılarında bin 868 kişi şehit olurken, 9 bin 567 kişi de yaralandı.

İşgal askerlerinin çekilmesiyle birlikte Gazze Şeridi'ndeki katliam boyutları da gün yüzüne çıkmaya başladı. Her dakika patlayan bombalar nedeniyle dört duvar arasında sıkışıp kalan Filistinliler, ateşkes kararı sonrası yakınlarını aramak için sokağa çıktı. Sağlık ekipleri de enkazların altında sağ kalan olup olmadığını bulmak için arama çalışmalarına başladı.

En kötü manzara ise Siyonist İsrail askerlerinin en son çekildiği yer olan Refah'ta ortaya çıktı.

8 şiddetindeki depremle yıkılmışa benzeyen bina kalıntıları arasında çaresizce yürüyen insanlar, terk ettikleri evlerinin son halini görünce büyük şok yaşarken, özellikle de Arap dünyasının sessizliğine isyan etti. İsrail'in tüm bu yıkıma rağmen 'mağlup' olduğunu ifade eden bazı Gazzeliler, 'Düşman ne yıkarsa yıksın Netanyahu yenilmiştir' dedi. Filistinlilerden bazıları, hastanelerde yer bulamayınca yakınlarının cesedini dondurma dolaplarına koyarken, sayıları yüzlerle ifade edilen katliamlar nedeniyle mezarlıklarda da defin alanı kalmadı.

UNICEF, İsrail saldırılarının Gazze'deki yıkıcı etkilerinin 'tarifsiz' olduğunu bildirdi. UNICEF'in Gazze Sorumlusu Pernille Ironside, 'Öldürülmüş, yaralanmış, yanmış ve sakatlanmış çocuklar görüyoruz. Sonuçlar daha önceki savaşlara göre çok daha kötü' ifadelerini kullandı.

Siyonistler, tünellerin yok edilmesi hedefine ulaşıldığını ve bu nedenle geri çekilmemek için bir neden kalmadığını söylerken, ihtiyaç doğması halinde ordunun yeniden Gazze'ye girmekten çekinmeyeceği uyarını yapmayı da ihmal etmedi. Çekilmenin arkasında İsrail'in kara harekatında büyük kayıp vermesinin de etkili olduğu belirtiliyor. İsrail ise 64 askerinin öldüğünü açıkladı. Hamas ise bu rakamın 150'den fazla olduğunu belirtiyor. Ateşkes anlaşması ile Siyonist İsrail yalnızca kara birliklerini çekti. Havadan ve denizden saldırıların devam etmesi tehlikesi sürüyor..

Bölgenin altyapısı İsrail bombaları ile yerle bir edildi. Vurulan 30 bin kadar evin 10 bini tamamen yıkılırken, Gazze Şeridi'nin tek elektrik santralinin ana yakıt deposu da vuruldu. 1,8 milyon nüfuslu Gazze Şeridi'nde su ve elektriğe ulaşmak neredeyse imkansız hale geldi. Bombardımanın zararı 5 milyar doları buldu.

Yağmur gibi yağan bombalar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan Filistinlilerin kaçacak tek yeri BM sığınaklarıydı. Raporlara göre İsrail ordusu BM'nin 5 yerleşkesini hedef aldı. BM'nin yerleşkelerine 135 doğrudan saldırı düzenlenirken, 95 BM binası zarar gördü.

FOTO GALERİ >>>

HABERE YORUM KAT