1. HABERLER

  2. HABER

  3. Siyonist İsrail: Türkiye’nin de Aşil Topuğu Var!
Siyonist İsrail: Türkiye’nin de Aşil Topuğu Var!

Siyonist İsrail: Türkiye’nin de Aşil Topuğu Var!

Türkiye’de Mavi Marmara baskınından sorumlu İsrailli komutanlar hakkında iddianame hazırlandığı haberleri, İsrail’de geniş yankı buldu.

A+A-

Taraf gazetesinde yer alan habere göre; Türkiye’de Mavi Marmara baskınından sorumlu İsrailli komutanlar hakkında iddianame hazırlandığı haberleri, İsrail’de geniş yankı buldu. Haaretz gazetesi, komutanlar için “kırmızı bülten” çıkarılabileceğini belirtirken, Washington’un, iddianamenin reddedilmesi için Ankara’ya “ağır bir baskı” yaptığını öne sürdü.

Haaretz gazetesine göre, dört komutan hakkında iddianame hazırlanmasını değerlendiren uluslararası hukuk uzmanları, Türkiye’nin İnterpol’den “kırmızı bülten” çıkartmasını isteyebileceğini, bu durumda komutanların Interpol üyesi bir ülkeyi ziyaret ettiklerinde gözaltına alınma tehlikesi ile karşı karşıya olacaklarına dikkat çekti.

Halen Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı’nda görev yapan Nick Kaufman, “Bu, bir iade anlaşması varsa gözaltı ve iade talebine yol açabilir. Her ülke iade etmeyebilir ancak bu kesinlikle tatsızlık yaratır” şeklinde konuştu. Washington’un iddianamenin reddedilmesi için Ankara’ya ağır baskı yaptığı da öne sürülen haberde, Ankara’nın bu girişimleri, filo baskını ile ilgili “resmî bir özür” ve tazminat olmadan İsrail ile bir yakınlaşmanın mümkün olmadığı gerekçesiyle reddettiği de öne sürüldü.

Türkiye’nin de Aşil topukları var

Bu arada, iddianamede suçlanan dört İsrailli komutandan Askerî İstihbarat eski Başkanı General Amos Yadlin, iddianame haberlerine ilişkin İsrail Channel 1 kanalına değerlendirmelerde bulundu. Yadlin, “İsrail ordusunda 40 yıl görev yaptım, binlerce saatlık uçuş, onların yüzlercesi, düşman hatlarının gerisinde. Aldığım riskler, bu haberden çok daha büyük” sözleriyle meydan okudu. Yedioth Ahronoth gazetesine göre de, İsrail’deki diplomatik kaynaklar, “Bizim de, Türkiye’yi uluslararası arenada rahatsız etme yollarımız var. Eğer bu yolu takip etmek istiyorlarsa biz de ne yapacağımızı biliriz. Onların bol Aşil topukları var. Bir tırmanma istemiyoruz ama eğer oyun bu ise, biz de oynarız” diye rest çekti.

İlgili Haber:

Mavi Marmara İddianamesinden Ayrıntılar

HABERE YORUM KAT