1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Siyonist İsrail Golan Tepelerinde Siper Kazıyor
Siyonist İsrail Golan Tepelerinde Siper Kazıyor

Siyonist İsrail Golan Tepelerinde Siper Kazıyor

Siyonist İsrail'in, Suriye ile arasındaki Golan Tepeleri'nde ateşkes hattını geçerek büyük iş makinalarıyla siper kazdığı iddia edildi.

A+A-

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, İsrail ordusuna ait iki buldozer, askerlerin korumasında, İsrail ile Suriye arasındaki Golan Tepeleri'nde ateşkes hattı olarak kabul edilen bölgenin 3 yüz metre içerisine girdi.

Kaynaklar, buldozerlerin sınırdaki Kuneytra ilinin Bireyka beldesine bağlı Tel Akeşe bölgesinde siperler kazdığını ve halen de kazmaya devam ettiğini ileri sürdü. Kaynaklar, İsrail'in böylelikle ateşkes hattını Suriye'nin daha fazla  içine taşıma çabasında olduğunu savundu.

İsrail, geçen yıl da Golan Tepeleri'ndeki ateşkes hattına girerek 4  metre derinliğinde ve yaklaşık 3 kilometre uzunluğunda hendek kazmıştı.

Hendeklerin, direnişçilerin ve çatışmalardan kaçan mültecilerin sınırı aşma girişimlerini engellemeye yönelik bir adım olduğu iddia edilmişti.

Golan Tepeleri, Haziran 1967'de Altı Gün Savaşı olarak bilinen  Arap-İsrail Savaşı'nın ardından İsrail işgali altına girmişti. İsrail, 1981'de  Golan'ın ele geçirdiği bölümlerini çeşitli uluslararası kararlara rağmen ilhak  etmişti.

HABERE YORUM KAT