1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Siyonist İsrail Askerleri Mescid-i Aksa'yı Bastı
Siyonist İsrail Askerleri Mescid-i Aksayı Bastı

Siyonist İsrail Askerleri Mescid-i Aksa'yı Bastı

Kudüs'te Cuma namazından sonra, Mescid-i Aksa'ya giren Siyonist İsrail askerleri ile cemaat arasında çıkan çatışmada 1'i gazeteci, 3 Filistinli yaralandı.

A+A-

Görgü tanıkları, Siyonist İsrail askerlerinin, Cuma namazının kılınmasından hemen sonra Mescid-i Aksa'nın avlusuna girerek cemaati dağıtmaya çalıştığını, cemaatin İsrail güçlerini Cami avlusuna sokmak istememesi üzerine, İsrail askerlerinin plastik mermiyle ateş ettiğini bildirdi.

İsrail askerleri ile cemaat arasında yaşanan çatışmada 1'i gazeteci, 3 Filistinli yaralandı. Plastik mermi ve göz yaşartıcı bomba kullanan İsrail askerlerine karşı cami içerisindeki eşyaları fırlatan cemaatteki kadınların da, İsrail güçleri tarafından tartaklandığı belirtildi.

Son günlerde Mescidi Aksa'ya yönelik baskın ve saldırıların artması ve geçtiğimiz günlerde Mescidi Aksa içerisinde bir kız öğrencinin okuduğu mushafın işgalci asker tarafından yerlere savrulup tekmelenmesi, ertesi gün de bazı kız öğrencilerin başlarının yine işgalci polisler tarafından zorla açılması üzerine bugün Aksa'ya Destek Cuması ilan edilmişti.

İşgal güçleri özellikle Mescidi Aksa'ya gelen cemaatin, işgalci askerlerin çirkin hareketlerine karşı protestolarını ortaya koymalarına engel olmak için Cuma namazı sonrasında bu kutsal mabedin sahasına baskın düzenlediler.

İşgal güçlerinin baskın ve saldırıları Cuma namazı sonrasında Mescidi Aksa sahasında çatışmalar çıkmasına neden oldu. Çatışmalarda birçok kişinin yaralandığı ifade edildi.

İşgalci askerlerin baskında ses bombası ve göz yaşartıcı bomba kullandıkları, zaman zaman namaz kılanlara veya camiye gelenlere doğrudan saldırıda bulundukları belirtildi.

Filistin Enformasyon Merkezi'nin aldığı haberlere göre en az yirmi kişi doğrudan saldırı ve dövme sebebiyle yaralanırken, yaklaşık yetmiş kişi de kullanılan muhtelif bombaların etkisiyle yaralanıp acil müdahale için değişik hastanelere kaldırıldı.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum