Siyonist Gaspçılar Kudüs’te Kilise Yaktı

30.10.2010 13:42
Siyonist Gaspçılar Kudüs’te Kilise Yaktı
İşgal altındaki Kudüs’te bir grup Siyonist gaspçı dün (29 Ekim) El-Enbiya Caddesi'nde bulunan kiliseyi içindekilerle birlikte yaktı.

Kilise idaresinden Zekeriyya El-Meşriki bu menfur olay üzerine yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi: "Yapılan bu çirkin eylemle burada yaşayan dinler ve din adamları arasında fitne çıkarılmak isteniyor. Bu alçak eylemin bir diğer amacı da Filistinlileri şehirden çıkarmaktır. Filistin halkı sürekli gaspçıların tahrik içerikli saldırılarına maruz kalıyor."

El-Meşriki daha sonra şöyle konuştu: "Kilise 1897'den kalmadır. Kilisenin bulunduğu bina 1948 yılına kadar Filistin Mukaddes Kitap Külliyesi olarak kullanılıyordu. 1948 yılında meydana gelen Nekbe'den (Büyük Felaket) sonra burada çalışanların tümü Kudüs'ün eski bölümüne göç ettiler. 1967 yılında yeniden restore edilinceye kadar da atıl kaldı."

Zekeriyya El-Meşriki, "İki binadan oluşan kiliseye saldıran Siyonist gaspçılar, kilisenin camlarını kırdıkları gibi birinci katı içindekilerle birlikte ateşe verdiler" dedi.

Kudüs'teki bütün mukaddes mekânların korunması için siyasi çevrelerle sivil toplum kuruluşlarının acilen harekete geçmesini isteyen El-Meşriki, bu tür cinayetlerin tekrarlanmaması ve cinayeti işleyenlerin tutuklanıp cezalandırılması için işgal rejimine baskı yapılmasını, uluslararası toplumun da mukaddes mekanlarla Filistin halkını koruma noktasında yükümlülüklerini yerine getirmesini istedi.

(FİEM)

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim