1. YAZARLAR

  2. Emre Uslu

  3. Siyasi kompozisyonu değiştirecek kitap
Emre Uslu

Emre Uslu

Yazarın Tüm Yazıları >

Siyasi kompozisyonu değiştirecek kitap

A+A-

Biliyorum şu günlerde benden Ali Fuat Yılmazer analizi bekleyenler var. Evet, Yılmazer görev yaptığı birimlere canlılık getirmiş bu ülkenin demokrasi tarihi için önemli operasyona imza atmış biridir. Hizbullah örgütünün kodunu çözmekten Atabeyler operasyonlarına ve sonrasındaki Ergenekon dalgasına bu ülkede birçok önemli operasyonlara imza atmış bir kişidir. Evet, “bir kindar müjdecinin Pers saraylarındakine benzer bir hinlikle yaptığı operasyon” ile görevinden alınmayıştır ama milletin kalbine ve demokrasi tarihine adını büyük harflerle yazdırdı bile. Kuşkusuz onun ve Ergenekon operasyonlarını yapan ekiplerin arkasında savcıların çelik iradeleri ve siyaseten Başbakan’ın desteği olmasa Ergenekon operasyonları tavsatılabilirdi. Bu iki irade mevcut durumda yine var olduğu için “Ergenekon operasyonları” aksamadan devam eder. Kimse merak etmesin.

Ben Nedim Şener ve Ahmet Şık’ın karanlık odacılarla ilişkisinin boyutunu merak ediyorum. Nedim Şener’in, daha önceden Ali Bayramoğlu’nun da ifade ettiği etik dışı faaliyetleri ve yalanlarını biliyorum. En son “Tanımıyorum” dediği Soner Yalçın ile haber görüşmeleri gazetelere yansıdı. Dolayısıyla Bağcılar medyasının olanca gürültüsüne rağmen ben Şener’in karanlı odacılarla irtibatlı olabileceği konusunda başından beri bir kanaate sahibim.

Ahmet Şık konusu kafamı karıştırdı hep. Bir yanda “Kitap yazdığı için tutuklandı” diyen Şık ve taraftarları diğer yanda Savcı’nın açıklaması. Ben Emniyet’in içini bilen biri olarak Emniyet teşkilatındaki cemaat yapılanması iddialarına ilişkin yazılmadık ne kalmış olabilir anlamıyorum. Hanefi Avcı başta olmak üzere bu konuda yazılmış kitaplardan öte söylenecek ne söz var onu da bilmiyorum. Yani Ahmet Şık’ın kitabında yeni hiçbir bilgi olamaz. Olsa olsa isimler verip şu isimler Fethullahçı diyebilir. Bunu ispat edemez. Bunun için de ağır tazminatlar ödemesi gerekir. Böylesi kitaplar hep aynı sonucu aldı.

Bir başka ihtimal ise askerî istihbarat çevrelerinin Gülen cemaatine ilişkin raporlarını yayımlayabilir. Askerlerin Dursun Çiçek’in ıslak imzalı belgesinde belirtildiği gibi Gülen Cemaati hakkında raporlar tuttuğu sır değil. Bu çerçevede Erzincan’da yapılan dinlemeler de “değerli” bilgiler içeriyordur. Bu raporların çoğunun komplo amaçlı olduğu ve özellikle Emniyet içindeki Ergenekon’a yakın, Yalçın Küçük ile makamında görüşmeler yapan ve hacı müdürlerin bilgilerini de kapsayan içeriklerde olabileceği de tahmin ediliyor. Pratikte hacı görünüp, Ergenekon sanıklarıyla haftalık toplantılar yapacak kadar da “ulusalcı” Emniyetçilerin Ahmet Şık’ın kitabına katkıları olmuş mudur? Olmuşsa bu ilişki biçimi nasıldır ve Ergenekon tarafından mı kurulmuştur onu merak ediyorum.

Konuya ilişkin yayınlar yapıldıkça ayrıntılara ulaşma imkânımız da oluyor. Sanırım Ahmet Şık’ın tutuklanmasına ilişkin en ilginç ayrıntı Şık’ın bilgisayarında çıkan Jandarma’ya ait dinleme kayıtları. Dinleme kayıtlarının içeriğini henüz bilmiyoruz. Ahmet Şık o kayıtların Erzincan soruşturmasından gelen belgeler olduğunu iddia etmiş sorgusunda. Kendisine de gazeteci arkadaşlarından geldiğini ifade etmiş. O gazeteciler karanlık odacılar mı bilmiyoruz. Bilebildiğim kadarıyla Şık o kayıtları bir yerde yayımlamadı. Bir soruşturma dosyasında yer alan dinleme kayıtlarının haber değeri varsa Şık’ın o kayıtları yayımlamasını beklerdik. Elinde tuttuğuna göre de kitabına koymak için tutuyor olmalı diye düşünebiliriz en iyi olasılıkla.

Bu durumda o Soner Yalçın’dan çıkan “Şık’ın kitabı seçimden önceye yetiştirilsin” notu anlamlı hale geliyor. Bu notu anlamlı kılan bilgi, dönemin Erzincan Savcısı İlhan Cihaner 32. Gün programında ağzından kaçırdığı çok çarpıcı bilgidir. O mülakatta İlhan Cihaner “Eğer benim iddia ettikleri gibi herhangi bir partiyi ya da cemaati bitirme gibi bir fikrim olsaydı, ben bunları basına verirdim. Hala sızmış değil. Yürüttüğüm soruşturmalarla ilgili iletişim tespit tutanaklarını basına vermedim. BAŞBAKAN’IN DA İÇİNDE OLDUĞU BU KONUŞMALARI VERMİŞ OLSAYDIM, TÜRKİYE’DE SİYASİ KOMPOZİSYON DEĞİŞİR, YER YERİNDEN OYNARDI” demişti.

Programın Genel Yayın Yönetmeni Rıdvan Akar’ın “Siz o siyasi kompozisyonu değiştirebilecek, o yeri yerinden oynatacak konuşmalara mı tanıklık ettiniz” sorusuna Cihaner, “Evet, öyle diyelim” şeklinde cevap verdi. İşte o diyalog: Rıdvan Akar: Bizim kafamızda soru işaretleri uyandı. Diyorsunuz ki ‘Başbakan’ın da içinde olduğu bu telefon konuşmalarını verseydim, Türkiye’de siyasi kompozisyon değişir, yer yerinden oynardı.’ Siz o siyasi kompozisyonu değiştirebilecek, o yeri yerinden oynatacak konuşmalara mı tanıklık ettiniz? Cihaner: Evet, öyle diyelim.

CHP’den aday olmak üzere savcılık görevinden istifa eden İlhan Cihaner’in açıklamadığı “siyasi kompozisyon değiştirecek” o kitabı Ahmet Şık’ın yazıyor olması, en azından o bilgilerin Ahmet Şık’ın elinde bulunuyor olması bir gazetecilik faaliyeti midir? Yoksa Ahmet Şık’ı da aşan emir-komuta ilişkileri içinde el değiştiren bilgilerin Ergenekon’un amaçları doğrultusunda hazırlanan bir “siyasi kompozisyon değiştirme projesi” midir? Emin değilim…

Sanırım birileri siyasi kompozisyonu değiştirmek için birden çok kanaldan birden çok operasyon yürütürken, komplolar kurarken, ‘Varan 2 kasetleri’ çekerken fena halde yakalandı. Tavşanın araba farına yakalanması gibi bir durum var ortada. Evet, gerçekten de siyasi kompozisyon değişecek ama onların istediği biçimde değil komploları ve projeleri ellerinde patladığı için değişecek. Kompozisyonu bu kez sipariş kitaplar değil iddianame değiştirecek. Göreceksiniz “Eldeki deliller bir an önce açıklansın” diye bağıranlar “Nedim Şener ve Ahmet Şık içerde de kalsa olur, bu davanın iddianamesi erken yazılmasın” diyecekler. Zira içindeki belge ve bilgiler açığa çıkınca “siyasi kompozisyon değiştirmek için” yola çıkanların bütün hayâsız yüzleri ortaya çıkacak…

Bir de AKP içindeki üfürükçüler olmasa daha net göreceğiz bu manzarayı. Maşallah nefesim güçlü diyen şu günlerde gazeteciler yorum üfürüyor. Gerçekle bilgiyle hiç ilgisi yok. Seçim adamı içmeden de sarhoş ediyor belikli…

acilim1@gmail.com

TARAF

YAZIYA YORUM KAT