1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Siyasal ve Entelektüel Adalet
Siyasal ve Entelektüel Adalet

Siyasal ve Entelektüel Adalet

1 Kasım sonrası süreçte AK Parti’nin rakibi bu sefer daha güçlü bir biçimde yine AK Parti olacaktır. Yalnız bu rekabet meselesi kolaylık ve avantaj gibi gözükse de zannedilenden daha büyük bir zorluğu ve riski beraberinde getirmektedir.

A+A-

Kenan Alpay / Haksöz Haber

Toplumsal iradenin sandığa yansıyan bölümü siyasi, iktisadi ve diplomatik alanlar başta olmak üzere Türkiye’nin rotasına dair beklentilerini ortaya koydu. İlaveten bu iradenin bir siyasal çizgiye % 49’u aşkın bir destek vermesi bölgesel ve küresel ilişkileri de ciddi manada etkilemeye adaydır. İçeride ve dışarıda zayıflatılmış hatta güçten düşürülmüş bir siyasal temsile bağlı olarak toplumsal alanda derinleşecek çelişki ve çatışma planları yapanların tuzakları bozuldu.

1 Kasım’dan sonra muhakkak ki bu kirli ve sonu büyük acılar doğurmaya endekslenmiş planlara güçlü vurgular yapmak icap ediyor. Lakin bundan daha önemli ve öncelikli olan artık köklü, kuşatıcı ve bütün bir insanlığa istikbal vaat edecek kurucu iradeyi daha güçlü bir biçimde ete kemiğe büründürmektir. Kurucu irade meselesinin siyasal, idari, iktisadi boyutları kadar toplumsal, ahlaki, kültürel ve sanatsal boyutlarını da eş zamanlı olarak hayata geçirmek üzere ciddi ve istikrarlı bir koordinasyon olmaksızın ayakta tutabilmek mümkün değil çünkü.

Yazının Devamı >>>

HABERE YORUM KAT