1. HABERLER

  2. HABER

  3. Siyah-Beyaz Bir Gladio Hikâyesi
Siyah-Beyaz Bir Gladio Hikâyesi

Siyah-Beyaz Bir Gladio Hikâyesi

Seferberlik Tetkik Kurulu, Zirve Yayınevi katliamı davasına yolladığı yazıyla “Siyah ve beyaz kuvvetler”i itiraf etti.

A+A-

Haber: Bahar Kılıçgedik / TARAF

Seferberlik Tetkik Kurulu Başkanlığı adına Albay Erdem Mimiroğlu tarafından Zirve Yayınevi davasının görüldüğü Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen bilgi notunda, “Beyaz” ve “Siyah Kuvvetler” ile “Özel Kuvvetler” hakkındaki birçok sorunun cevabı yer aldı. Böylece “Beyaz” ve “Siyah Kuvvetler”in varlığı Genelkurmay tarafından da doğrulanmış oldu. Bilgi notunda, personel isimlerinin deşifre edilmesinin ülkenin güvenliği açısından hassasiyet yaratabileceği görüşüne yer verilmesi dikkat çekti.

Bakanlıkla koordineli Seferberlik Tetkik Kurul Başkanlığı bünyesinde 16 bölge başkanlığı olduğunun anlatıldığı notta, bunların görevleri konusunda şu ifadeler yer aldı: “Barış zamanında ülkemizin işgâle uğraması muhtemel bölgelerinde görev alacak yedek personelin milli seferberlik sistemi içerisinde tespit, teklif ve eğitim görevlerini yürütmektedir.” Notun devamında, “Seferberlik ve Savaş Hâli Kanunu’nun devletin bütün kurum ve kuruluşlarına, özel kuruluşlara ve gerçek kişilere yüklediği bazı sorumluluklar vardır. Bu kanun aynı zamanda barış döneminden itibaren yapılacak hazırlık ve teşkilatlanmayı da düzenlemektedir. Bu kapsamda Seferberlik Tektik Kurulu’nun faaliyetlerini Milli Savunma Bakanlığı ile koordineli olarak yürüten bir kurumdur” dendi.

Kuvvetlerin resmî tarifi

Bölge Başkanlıkları’nda görev alacak yedek personelin askerliğini bitirmiş, çevresinde dürüst ve saygın olarak tanınan kişilerden seçildiği belirtilerek personelin “Herhangi bir suça bulaşmamış, yaşantısını belirli bir düzene koymuş, halkın sevgisini kazanmış, işgâl durumunda bölgesini terk etmeyecek ve ülke savunmasında faydalı olabileceği değerlendirilen sivil kişiler içerisinden seçildiği” söylendi. Personelin arşiv araştırmaları yapılmak üzere MİT ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bildirildiği ifade edilerek, seferde görev yapacak personelin bilgisinin Milli Savunma Bakanlığı’na gönderildiği aktarıldı. Özel Kuvvetler Komutanlığı ile birlikte çalışacak personele de MSB tarafından görev emri verildiği anlatıldı. Personelin yaş ve yeteneklerine göre arazide görev yapacak olanların “Siyah Kuvvetler”, meskun mahalde görev yapacakların ise “Beyaz Kuvvetler” olarak tasnif edildiği ifade edilerek yedek personel vasfını kaybedenlerin ise “Turuncu Personel” olarak nitelendirildiği belirtildi. Renk kodlarının personele tebliğ edilmediği, kişilerin böyle bir sınıflandırma hakkında bilgilerinin olamadığı da not düşüldü. Siyah Kuvvetler hakkında şu bilgilere yer verildi:

Bakanlar Kurulu kararıyla

“Seferde arazide görev almak üzere askerliğini komando olarak yapmış, yedek personel niteliklerine uygun olanların içerisinden seçilerek pusu, baskın, keşif, ikmal ve haberleşme konularında temel eğitime tabi tutulur. Nasıl ki TSK diğer birimleri için sefer görev emri alan personel belli dönemlerde seferberlik tatbikatına çağrılıyorsa, bunlar da Bakanlar Kurulu kararı ile seferberlik tatbikatına çağrılmaktadır.” Beyaz Kuvvetler için ise “Keşif, gözetleme, mukavemet, ikmal, bilgi toplama, haberleşme gibi konularda eğitimden geçilir” denildi. Yedek Personel vasfını kaybedenler ise “Turuncu Personel” olarak tanımlanıyor.

Deşifre olmaları tehlikeye düşürür

BARIŞ zamanında güvenlik nedeniyle yedek personelin birbirini tanımasının söz konusu olmadığının vurgulandığı bilgi notunda, muvazzaflık hizmetinde olan, TSK’dan emekli olmuş veya diğer nedenlerle ayrılmış hiçbir personelin bu görevde bulunmadığı iddia edildi. Deşifre olunması halinde personelin can güvenliğini tehlikeye gireceği uyarısı yapıldı.

HABERE YORUM KAT