1. HABERLER

  2. HABER

  3. “Siviller Olmazsa 28 Şubat Soruşturması Eksik Kalır”
“Siviller Olmazsa 28 Şubat Soruşturması Eksik Kalır”

“Siviller Olmazsa 28 Şubat Soruşturması Eksik Kalır”

28 Şubat soruşturması kapmasında yürütülen çalışmalar neticesinde hazırlanan 300 sayfalık iddianamede, sadece askerlerin yer alması kafaları karıştırdı.

A+A-

Meclis Darbeleri ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu Sözcüsü Ak Parti Çankırı Milletvekili İdris Şahin, anayasa ve iç tüzüğün kendilerine verdiği sınırlı imkanlara rağmen 28 Şubat’ın oluşmasına destek veren pek çok sivil unsur ile karşılaştıklarını belirtti. Şahin, “Olayın ne şekilde gerçekleştiğini, kimlerin 28 Şubat’ta etkisinin olduğunu tespit edecek olan yargıdır. Bizim buna herhangi bir müdahalemiz olamaz. Ancak yargı soruşturmayı genişletebilir ve yeniden bir iddianame tanzim edebilir” dedi.

Yargının dönemin YÖK Başkanı Kemal Gürüz’ün dışında tamamen askerlerle dolu bir iddianame hazırlanmasına karar verdiğini dile getiren Şahin, “Biz komisyonda yaptığımız incelemelerde pek çok rapor ve belge ile karşılaştık. Komisyonda pek çok ismi dinledik. Bu çerçevede yaptığımız çalışmalar neticesinde 28 Şubat’ın oluşmasında etkisi olan pek çok sivil unsur ile karşılaşmış bunları da belgelemiştik” diye konuştu.

28 Şubat’ın oluşmasına zemin hazırlayan ve destek veren pek çok sivilin bulunduğuna dikkat çeken Şahin, “Yaptığımız araştırmalarda bu cuntacılara yardım eden sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin, üniversitelerin olduğunu, cuntacıların yüksek yargıdan destek aldığını tespit ettik. Bu süreçte medyanın çok önemli kalemlerinin darbecilerin değirmenine su taşıdığını ve siyasi partilerden bazı isimlerin de cuntacılara destek verdiğini gördük. Hatta o dönemin cumhurbaşkanının da(Süleyman Demirel) 28 Şubat’ta büyük bir fonksiyonunun olduğuna tanık olduk” şeklinde konuştu.

“Yargı Yeniden Bir İddianame Tanzim Edebilir”

TBMM Darbeleri ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu olarak, Meclis İç Tüzük ve Anayasa’nın kendilerine verdiği sınırlı imkanlara rağmen bunlara ulaştıklarını dile getiren Şahin, “Olayın ne şekilde gerçekleştiğine dair tespitleri yapacak olan yargıdır. Bizim buna herhangi bir müdahalemiz söz konusu olamaz. Ancak yargı, soruşturmayı genişletebilir ve yeniden bir iddianame tanzim edebilir. Bizim yapmış olduğumuz tespitlere göre bunu gerçekleştirenler yalnızca asker içindeki cuntacılar değil. Sivillerin de rolü büyük” ifadelerini kullandı.

Yavilioğlu, “Gazeteleri Kronolojik Sıra İle İncelemek Bile Yeterli”

Darbeleri ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu Üyesi Ak Parti Erzurum Milletvekili Cengiz Yavilioğlu ise sivil unsurların desteğinin alınmadan hiçbir darbenin gerçekleşemeyeceğini ifade etti. Dolayısıyla 28 Şubat sürecinde  sivil unsurların, medyanın ve sermaye sahiplerinin cuntacılarla birlikte hareket ettiklerini ifade eden Yavilioğlu, “Gazeteleri kronolojik olarak incelemek bile bu unsurların 28 Şubat’ın oluşmasındaki etkisini görmek için yeterli” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT