1. HABERLER

  2. HABER

  3. Sivil Memurdan 'Kara Propaganda' İtirafı
Sivil Memurdan Kara Propaganda İtirafı

Sivil Memurdan 'Kara Propaganda' İtirafı

'Kaos Planı' davasının tutuklu sanıklarından sivil memur Bülent Sarıkahya, çapraz sorgusunda önemli itiraflarda bulundu.

A+A-

'Kaos Planı' davasının tutuklu sanıklarından sivil memur Bülent Sarıkahya, çapraz sorgusunda önemli itiraflarda bulundu. İnternet andıcının onaylı halini gördüğünü anlatan Sarıkahya, "Basında çıkan haberlerle ilgili, sanki halkın görüşleri bu şekildeymiş gibi, köşe yazarlarını destekleyici mahiyette alınan bu sahte isimler adına e-postalar atılıyordu." dedi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahke-mesi'nde görülen 'Kaos Planı' davasının dünkü duruşmasında sivil memur Bülent Sarıkahya'nın çapraz sorgusuna devam edildi. Sarıkahya, Savcı Mehmet Ali Pekgüzel'in soruları üzerine 2001 yılında Genelkurmay Başkanlığı Cari İşlemler Şube Müdürlüğü'nde göreve başladığını söyledi. Bilgisayar programcısı olarak çalıştığını ve internet sitelerine haber eklediğini anlattı. Kendisi göreve başladığında 'turkatak ve turkses' adlı internet sitelerinin yayında olduğunu söyledi. Sarıkahya, "Bu siteler bizim sunucularımızdan yayınlanıyordu. Bunların web tasarımlarını kimin hazırladığını bilmiyorum. 'fethullahgulengercegi', 'armenianreality' gibi siteler de ücretsiz hizmet sağlayan sunuculardan yayınlanıyordu. Bunlar güncellenen siteler değildi. Ben turkatak ve turkses ile ilgili haberleri koyuyordum. Diğerlerini ise ağırlıklı olarak asteğmenler koyuyordu.'' şeklinde konuştu. 'Fethullahgulengercegi' adlı sitenin 'irtica.org' olarak adının değiştirilmesinin andıçla olduğunu aktardı. 2004 Ağustos ile 2008 yılları arasında Dursun Çiçek'in şube müdürleri olduğunu hatırlattı. Sarıkahya, ''Andıcı Dursun albay hazırladı. İçeriğini bilmiyorum.'' dedi.

Savcı Pekgüzel'in "Andıcın üzerinde kimin parafı vardı?'' sorusuna Sarıkahya, "Andıcı görmedim. Üzerinde kimin parafı olduğunu bilmiyorum. Dursun Çiçek, andıç olduğunu, hazırlıklara başlamamız gerektiğini söyledi.'' şeklinde yanıt verdi. 'irtica.org' adlı sitenin tasarımını kendisinin yapmadığını da söyledi. Pekgüzel'in internet sitelerine haberlerin nasıl konulduğunu sorması üzerine Sarıkahya, İletişim Daire Başkanlığı'ndan basın özetlerinin geldiğini, basın özetlerinin üzerine haberlerin hangi siteye konulacağının yer aldığını, buna göre hareket edildiğini anlattı.

Kırpma ve silme işlemi ile ilgili bilgisi sorulan sanık Sarıkahya, "Zaten fazla yazılı belge olmazdı bizde. Talimat ile istenilen kırpma işlemini de gerçekleştirdik." dedi. Savcı Mehmet Ali Pekgüzel, bilgisayarlardaki internet siteleriyle alakalı bilgilerin neden silindiğini sordu. Pekgüzel, "Bilgisayarların içeriklerinde neler vardı ki silinmesi istendi? Silme işlemi için gerekçe olarak ne gösterildi?" diye sordu. Sarıkahya, "Benim de tuhafıma gitti. Neden böyle bir işlem yapıldığını da anlamadım. Sadece bilgisayarlar iade edileceği için silineceğini söylediler." cevabını verdi.

ANDICIN ONAYLI HALİNİ GÖRDÜM

Sanık, Pekgüzel'in sorusu üzerine, 'vasfiyılmaz, mehmet yavuztürk, tayfundurak' gibi sahte isimler adına e-posta adresleri alınarak gazetelerin köşe yazarlarına mailler atıldığını söyledi. Sarıkahya, "Dursun albay, gazetelerin köşe yazarlarının e-posta adreslerini bildirmemi istemişti. Bulup verdim. Basında çıkan haberlerle ilgili, sanki halkın görüşleri bu şekildeymiş gibi, köşe yazarlarını destekleyici mahiyette alınan bu sahte isimler adına e-postalar atılıyordu. Ben atılan e-postaların içeriğiyle ilgilenmiyordum. Teknik kısmıyla ilgileniyordum. Bu işi yapmak benim de hoşuma gitmiyordu. Sanırım maillerin nereden atıldığı belli olmasın diye böyle bir uygulama yapılmasına karar verilmişti.'' diye konuştu.

Savcı Pekgüzel'in, internet siteleriyle ilgili kredi kartlarıyla alan adlarının alınmasının ne zaman olduğunu sorduğu Sarıkahya, dava konusu Nisan 2009 tarihli andıç onaylandıktan sonra bu şekilde kredi kartlarıyla alan adlarının alındığını söyledi. Sarıkahya, "Andıcın onaylı halini gördüm. Andıcın hazırlık aşamasında Murat yüzbaşı güvenlik tedbirleri konusunda yardımcı olmuştu. Bittikten sonra bana verdi. 'Tamam artık, sitelerin hazırlanması konusunda çalışmalara başlayabiliriz' dedi.'' diye konuştu.

Abdulkadir Argınlı / Zaman

HABERE YORUM KAT