1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Sivil Kitlelerin Korunmasına Azâmî Dikkatle..
Sivil Kitlelerin Korunmasına Azâmî Dikkatle..

Sivil Kitlelerin Korunmasına Azâmî Dikkatle..

Hamdolsun ki, sadece ülkenin genelinde değil, hattâ o bölgede bile, sivil halk kitleleri, bir korku içinde değiller.. Çünkü, sadece silahlı unsurlara yönelik operasyonlar sürdürüldüğünden herkes emîn..

A+A-

Selahaddin E. Çakırgil gündemi değerlendiriyor:

Güneydoğu şehirlerinde, 7 Haziran seçimleri ve özellikle 22 Temmuz’da gerçekleştirilen ve 30 küsur kişinin öldüğü Suruç Patlaması’nın hemen ardından; PKK’nın, ‘ateş-kes’ durumunun sona erdiğini açıklayıp silahlı mücadele çağrısı yapması ve halkın da şehirlerde, hendekler, tüneller kazıp, sivil direnme mücadelesine katılmasını istemesinden sonra.. Aylardan beri acı bir silahlı kalkışma hali yaşanıyor.

Keşke bu noktaya gelinmeseydi, elbette.. Henüz, 9 ay önce, Nisan ortasında  gidip gezdiğim o yörelerde, gecenin saat 01.30’unda Diyarbekir’den çıkıp Batman’a giderken, kardeşler, ‘Birkaç yıl öncesinde tasavvur bile edemiyeceğimiz bir huzur içinde, bu yollardan gecenin bu saatinde gidebiliyoruz.’ demişlerdi. Şimdi yeniden, eski huzursuzluklar döndü.

Ama, hamdolsun ki, sadece ülkenin genelinde değil, hattâ o bölgede bile, sivil halk kitleleri, bir korku içinde değiller.. Çünkü, sadece silahlı unsurlara yönelik operasyonlar sürdürüldüğünden herkes emîn..

*

Ve, başka zamanlarda hemen başvurulan sıkıyönetime sarılmaksızın; hattâ şehirlerin, genelde sadece belirli mahalleleri çevrilip; oralarda da, halkın zarar görmemesi için sokağa çıkma yasağıyla, sadece güvenlik güçlerine karşı silah kullanan unsurların etkisiz hale getirilmesine ağırlık veriliyor.

***

Yazının Devamı>>>