1. HABERLER

  2. HABER

  3. ‘Sivil İtaatsizlik’ Diyarbakır'da 2. Gününde
‘Sivil İtaatsizlik’ Diyarbakırda 2. Gününde

‘Sivil İtaatsizlik’ Diyarbakır'da 2. Gününde

BDP'nin Diyarbakır'da başlattığı sivil itaatsizlik eylemleri bugün de devam etti. BDP’li yöneticilerin de iştirak ettiği eyleme yönelik bir polis müdahalesi yaşanmadı.

25 Mart 2011 Cuma 13:53A+A-

BDP'nin dün başlattığı 'sivil itaatsizlik' eylemi bugün de Diyarbakır'da devam etti. Dün yaşanan gerginlik bugün yaşanmadı.

Polis Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile yapılan görüşmelerde oturma eyleminin sürdüğü konukevi çevresindeki bariyerleri kaldırdı. Bariyerlerin kaldırılması ile çevrede bulunan BDP'liler de oturma eyleminin yapıldığı alana girdi. Bir taraftan oturma eylemi yapıldı, diğer yandan battaniyelerin üzerinde Cuma namazı kılındı.

BDP Genel Başkanı Selehattin Demirtaş, yardımcısı Gülten Kışanak, DTK Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, belediye başkanları ve BDP'li yöneticiler, eylemin yapılacağı konukevi önüne sabah vaktinde geldiler.

Baydemir, Diyarbakır Emniyet Müdür Yardımcısı İlyas Burunak ile görüşmesinde şunları söyledi: "Dün başlayan eylemden şimdiye kadar yaptığımız görüşmeler neticesinde ve sağduyulu yaklaşımdan dolayı her hangi bir olay yaşanmadı. Sizden bu bariyerleri kaldırmanızı istiyoruz. Daha önce başka amaç için burada bulunan çadırımızı vermenizi ve bu çadırı burada kurmak istiyoruz. Biz de cuma namazından sonra eş genel başkanlarımızın yapacağı bir açıklama ile buradan ayrılacağız. Hassasiyetleri dikkate almalıyız. Bu nedenle bir olumsuzluğun çıkmaması için bariyerleri kaldırmanızı istiyoruz. Bu konuda sorun çıkmayacağı konusunda bana güvenmenizi istiyoruz."

Emniyet Müdür Yardımcısı Burunak ise Baydemir'e, "Sayın başkan dünden bu yana sağduyulu yaklaşımımız ile ciddi anlamda bir sorun yaşamadık. Buraya yeniden çadır kurulması için sayın valimizle görüşmeniz gerekiyor. Biz size güveniyoruz. Hafta sonu üniversite sınavı var. Çadır konusunda sayın valimizin talimatı var onunla görüşseniz daha iyi olur." dedi.

Yapılan görüşmelerden sonra polis, Konukevi çevresindeki bariyerleri kaldırdı. Bir grup burada davul zurna eşliğinde halaylar çekti.

DÜN BAŞLADI
BDP "Anadilde eğitim", "Siyasi tutukluların serbest bırakılması", "Seçim barajının düşürülmesi", "Askeri ve siyasi operasyonların durdurulması" talepleri için sivil itaatsizlik eylemlerine dün Diyarbakır'dan start vermişti.

HABERE YORUM KAT