"Sivil İmam"dan Zerdüştlük Tepkisi

21.05.2011 15:03
Sivil İmamdan Zerdüştlük Tepkisi
PKK liderleri ve bazı BDP'lilerin Kürtleri Zerdüşt'e tapanlar olarak tanımlamalarına sivil cumaları kıldıran molladan tepki geldi.

"Sivil itaatsizlik" kapsamında BDP'lilere alternatif cuma namazı kıldıran molla/imamdan örgüte Zerdüştlük tepkisi...

PKK yöneticilerinden Murat Karayılan'ın yazdığı kitaptaki ifadeler Zerdüştlüğü yeniden gündeme getirdi. Karayılan kitabında, İslam hakkında ağır ifadeler kullanmış, Zerdüştlüğün Kürtlerin asıl dini olduğunu ileri sürmüştü. Zerdüştlüğü öve öve bitiremeyen Karayılan'ın bu ifadeleri alternatif cuma namazı kıldıran bir imam tarafından eleştirildi. İmam, Kürtlerin dininin Zerdüştlük olduğu ve Müslümanlığın insanları böldüğü ile ilgili ifadelere sert tepki gösterdi.

Diyarbakır Dağkapı Meydanı'nda kalabalığa Kürtçe vaaz veren Mele Süleyman Tuğri, "Kürtler bu bölgeye gelen ilk Müslümanlar sayesinde, 636 - 645 yılları arasında, topluca İslamiyet'i seçti. Tutturmuşlar Zerdüştlüğü. Bunu söyleyenlerden önce Kürtler Müslüman oldu." dedi.

Alternatif cuma namazı öncesi vaaz veren Tuğri, Kürtlerin Zerdüştlüğe inanmadığını belirterek, onların yaşadığı bu topraklarda Hz. İbrahim, Hz. Eyüp ve Hz. Yunus'un yaşadığı bölge olduğunu kaydetti. Tuğri, Zerdüştlüğe karşı bölgede bulunan din adamlarının da harekete geçmesi gerektiğini belirterek, "Seydalar kalksın ayağa, camilerden razı olsun ya da olmasın, çalışsın, doğruyu anlatsın. Peygamberimiz 'iki günü eşit olan zarardadır' diyor, ona göre çalışsın." diye konuştu.

 • Yorumlar 2
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim