Siverek'te Kobani'ye Yapılan Saldırıya Protesto

29.06.2015 00:40
Siverek'te Kobani'ye Yapılan Saldırıya Protesto
Siverek’te faaliyet gösteren Mazlumlarla Dayanışma Platformu üyeleri Hürriyet Caddesi üzerinde bulunan Lezgonun Parkı’nda bir araya gelerek Kobani’de yaşanan saldırıları kınayan bir basın açıklaması yaptı.

Özgür-Der Siverek Temsilciliğinin de üyesi olduğu Siverek’te faaliyet gösteren Mazlumlarla Dayanışma Platformu üyeleri ilçenin Hürriyet Caddesi üzerinde bulunan Lezgonun Parkı’nda bir araya gelerek Kobani’de yaşanan saldırıları kınayan bir basın açıklaması yaptı. Basın Açıklamasından önce Özgür-Der Temsilcisi Cemil Yeşildağ Mazlumlarla dayanışma ve zalimlerin zulmünü telin etmek için toplandıklarını ifade etti. Zalim kim olursa olsun zulmüne karşı çıkmanın imani ve tevhidi bakış açımızın zorunluluğu olduğunu dile getiren Yeşildağ, Tevhid ve Adaletin hakim olduğu bir dünya temennisinde bulundu. Daha sonra basın açıklamasını grup adına Fırat-Der üyesi Mahmut Hanpolat okudu.

siverek-20150628-02.jpg

Basın açıklamasına “Şüphesiz Allah, adaleti, ihsanı, yakınlara vermeyi emreder; çirkin utanmazlıklardan (fahşadan), kötülüklerden ve zorbalıklardan sakındırır. Size öğüt vermektedir, umulur ki öğüt alıp düşünürsünüz. (Nahl 90)” ayetini okuyarak başlayan Hanpolat, Kobani’deki bombalı saldırıya dikkat çekti.

Kobani'de 25 Haziran Perşembe günü sabahın erken saatlerinde itibaren başlayan saldırılarda resmi rakamlara 140'ın üzerinde kişinin öldüğünü, yüzlerce kişinin de yaralandığını belirten Hanpolat, her ne şekilde olursa olsun masum sivilleri hedef alan saldırıların terör saldırıları olduğu vurgulandı.

Gerçekleştirilen terör saldırılarının İslami değerlerle ve İslam’ın savaş hukukuyla uzaktan yakından alakası olmadığını belirten Hanpolat, aşağıda isimleri yazılı olan STK'lar olarak son saldırıları kınadıklarını ifade etti. Haspolat, "İnsanları gelişigüzel kurşuna dizmek, demir parmaklıklara kilitleyip yakmak, başlarını bıçaklarla kesip görüntüleyip korku salmak amacıyla yayınlamak, Cuma namazı vakitlerinde camilerde bombalar patlatmak suretiyle yüzlerce insanın katline sebep olmak, bombalı araçlarla bir şehrin altını üstüne getirerek orayı terörize etmek İslam’ın hangi hukukuyla bağdaşmaktadır.” dedi.

İslam'ın savaş hukukuna vurgu yapılan açıklamanın devamında, “Bizler; Mekke’yi fetih için yola çıkardığı komutanına: “Kadınlara dokunmayacaksın, çocuklara dokunmayacaksın, yaşlılara dokunmayacaksın, Kiliselerde, Havralarda ibadetleri ile meşgul din adamlarına dokunmayacaksın, ağaçları kesmeyeceksin, yakmayacaksın!” diye emir veren bir peygamberin ümmetiyiz. Zulmetmek yüce dinimiz İslam’ın haram kıldığı bir fiildir. Kur’an Müslümanlara asla zulmetmemeyi emreden yüce bir kitaptır. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (sav) bir rahmet peygamberidir. O, asla sivilleri hedef almamıştır. Kur’an şöyle yüce düsturları emreden ilahi bir kitaptır: Ey iman edenler, adil şahidler olarak, Allah için, hakkı ayakta tutun. Bir topluluğa olan kininiz, sizi adaletten alıkoymasın. Adalet yapın. O, takvaya daha yakındır. Allah'tan korkup sakının. Şüphesiz Allah, yapmakta olduklarınızdan haberi olandır. (Maide 8) Zulmedenlere meyletmeyin; sonra size ateş dokunur (cehennemde yanarsınız)." ifadelerine yer verildi.

Hanpolat son olarak, "İŞİD’in değişik şekillerde gerçekleştirdiği her türlü katliamdan İslam, Kur’an ve Hz. Peygamber (sav) nasıl beriyse, bizler de öyle beriyiz. Zulüm kimden gelirse gelsin zulmün karşısındayız; Mazlum kim olursa olsun mazlumdan yanayız. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” ifadelerini kullandı.

Açıklamaya destek veren sivil toplum kuruluşları:

Bendi-Der,Din-Bir-Sen,Diyanet Sen,Eğitim Bir-Sen,Fırat Der,Hayrat Der,İkra Der,Siverek İlim Kültür Derneği,Siverek Der,Siyar Der,Sağlık Sen,Özgür Der,Özgür Eğitim Sen

 

 • Yorumlar 12
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim