1. HABERLER

  2. ETKİNLİK

  3. Siverekli Öğretmenlerden Kıyafet Boykotu
Siverekli Öğretmenlerden Kıyafet Boykotu

Siverekli Öğretmenlerden Kıyafet Boykotu

Özgür Eğitim-Sen Siverek Temsilciliği Özgür Pazartesi Eylemleri ile ilgili bir basın açıklaması yayınladı.

A+A-

Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız Özgür Eğitim-Sen Siverek ilçe başkanı Murat Başaran “Mevcut Kılık-Kıyafet yönetmeliklerinin 80 darbesinin ürünü olması bir yana, öğretmenlere “sen nasıl giyineceğini, ne düşüneceğini bilecek kadar zeki değilsin bu yüzden biz senin yerine düşünüyoruz ve ne giyeceğine biz karar veriyoruz” manasında uygulamalar olduğunu belirtti.

Ayrıca başörtüsü yasağına da dikkat çeken Başaran, “Başörtüsü ısrarla “dini simge” haline getirilmeye çalışılmakta ve Müslümanlar için Allah’ın emri olma özelliği yok sayılmaktadır.” Dedi.

Özgürleşene kadar eylemlerinin daha da güçlendirerek devam edeceğini belirten basın açıklaması ise şöyle;

Özgür Pazartesi Eylemlerine Selam Olsun!

Sendikamızın 14/12/2012 tarih ve 64 sayılı kararı ile 17 Aralık 2012 tarihinden beridir sendika olarak her pazartesi günü okullara sivil kıyafetlerle gidiyoruz.

Defalarca dile getirdiğimiz bir gerçekliği özgür pazartesi eylemleri vesilesi ile bir daha dile getiriyoruz.

Ne giyeceğimize, ne düşüneceğimize, hangi dili konuşacağımıza yasalar karar veremez.

Öğretmenlerin, inanç, düşünce ve bedenen tutsaklaştırıldığı eğitim-öğretim ortamlarından özgürlük adına bir kazanım elde edilemez.

Başörtüsü yasağı başta olmak üzere kılık-kıyafet üzerindeki devlet keyfiyeti bir an önce kalkmalı ve öğretmenleri aşağılamaktan başka bir işe yaramayan yönetmelikler bir an önce raflardan kaldırılıp çöpe atılmalıdır.

Özgür Eğitim-Sen olarak bu baskı ve dayatmalara artık boyun eğmeyeceğimizi bildiriyor ve özgürleşene kadar boykota devam edeceğimizi ilan ediyoruz…

ÖZGÜRLEŞENE KADAR BOYKOTA DEVAM! 

HABERE YORUM KAT