Siverek Özgür Eğitim Sen’den Tepki

27.11.2012 11:59
Siverek Özgür Eğitim Sen’den Tepki
Özgür Eğitim Sen Siverek Temsilciliğinden MEB genelgesine tepki...

Basın Açıklamasının Tam Metni:

BU YÖNETMELİĞİN NERESİ YENİ?

Milli Eğitim Bakanlığı 27 Kasım tarihinde "Milli Eğitim Bakanlığı'na Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik” başlığıyla yeni bir yönetmelik yayınlamış ve okul içerisinde öğrencilerin kılık-kıyafet durumlarını yeniden düzenleme yoluna gitmiştir.

Yeni düzenlemeyle sözde hak ve özgürlükler alanında bir açılım yapmayı hedefleyen ve öğrencilerin “tek tip” kıyafet giymeye zorlanamayacağını iddia eden bakanlık, aynı yönetmelikte geçen “okul içinde baş açık” ifadesi ile her yönüyle köhnemiş ve gayrı insani bir şekilde sürdürülen başörtüsü yasağının devam etmesi doğrultusunda iradesini belli etmiştir.

Söz konusu yönetmelikte bakanlık İmam-Hatip Ortaokullarında ve Liselerinde başörtüsü yasağına göndermelerle bu yasağın kaldırıldığını müjdeleyerek (!)  şirin görünme çabası da boştur, zira bu okullarda fiilen yasak kaldırılmıştır.

Köhnemiş başörtüsü yasağını sürdüren, insanların ne giyip ne giyemeyeceklerini belirleme hakkını kendinde gören ve her yönüyle tutarsız bu yönetmeliğin bizce hiçbir anlam taşımadığını buradan tüm kamuoyuyla paylaşıyoruz.

Eğitim-öğretim üzerindeki devlet keyfiyeti son bulmalı ve devlet insanların ne giyeceğine, ne düşüneceğine, neye inanacağına, hangi dili konuşacağına karar verme lüksünden vazgeçmelidir.

Öğrenci—Öğretmen ayrımı yapılmadan Başörtüsü üzerindeki tüm yasaklar bir an önce kaldırılmalıdır.

İşte o zaman “yeni” bir şeyden bahsetmek mümkün olacaktır aksi halde Milli Eğitim Bakanlığı da köhnemiş yasakçı zihniyetle birlikte anılacaktır.

Özgür Eğitim-Sen Siverek Temsilciliği 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim