1. HABERLER

  2. BASIN AÇIKLAMASI

  3. Sivas’taki STKlardan Vesayet Özlemcilerine Uyarı
Sivas’taki STKlardan Vesayet Özlemcilerine Uyarı

Sivas’taki STKlardan Vesayet Özlemcilerine Uyarı

17 Aralık günü Türkiye'de yaşanan gelişmelerle alakalı Sivas'ta 47 Sivil Toplum Kuruluşu ortak bir bildiri yayınladı.

A+A-

Sivas İmam Hatip Mezunları Derneği'nde yapılan basın açıklamasını çok sayıda gazeteci takip ederken bildiriyi Özgür-Der Sivas Temsilciliği sözcülerinden Süleyman Ceran okudu.

Basın Açıklamasının Tam Metni:

Ülkemizde 17 Aralık 2013 sabahı yapılan operasyon, yöntemi yeni ama gayesi eski bir tertibin sonuncu hamlesidir. Bu tertibin gayesi halkın daha çok söz sahibi olduğu, hak ve özgürlük alanlarının genişlediği bir süreci tersine çevirmek, halkı ezen ve haklarını çiğneyen vesayetçi sistemi yeniden kurmaktır.

 Son 11 yılda ciddi bir değişim yaşayan Türkiye'ye makas değiştirtmeyi amaçlayan iç ve dış odaklar, Danıştay saldırısı, 27 Nisan muhtırası, Gezi provokasyonları ile elde edemediği yıkım zeminini bu operasyon süreciyle yakalamaya çalışmaktadır. Medya, siyaset, iş dünyası, yargı ve kolluk kuvvetlerinin de dâhil olduğu ve dış güçler tarafından da desteklenen bu organizasyonun içerisinde yer alan tüm kesimler bilmelidir ki bu teşebbüsleri de milletin sağduyulu tutum ve tavrı ile boşa çıkartılacaktır.

Bu istikrarsızlaştırmasürecinde İHH İnsani Yardım Vakfı’nın hedef gösterilmesi oldukça dikkat çekicidir. Türkiye’nin ilk ve en büyük yardım kuruluşu olarak 136 ülkeye yardım ulaştırmaya çalışan İHH İnsani Yardım Vakfı, hem bu ülkenin göz bebeği hem de dünyadaki tüm mağdur, mazlum ve mustazafların umudu ve moral kaynağıdır. Savaş ve çatışma bölgelerinde büyük riskler alarak karşılıksız insani yardım yapması zalimleri, İsrail ve destekçisi olan emperyalist güçleri derinden rahatsız etmektedir. Gazze ve Mavi Marmara örneği bunun en açık resmidir.

İHH İnsani Yardım Vakfı’nın Dünya genelinde duyarlılık oluşturup insanlık düşmanlarını, İnsan eliyle oluşan afetlerin arkasındaki kirli elleri deşifre edip sorgulaması; insani hayatları hiçe sayıp katliamlar gerçekleştiren lobileri, İHH’yı karalamaya dönük harekete geçirmiştir. Tüm yapılan bu iftiralar İHH’yı daha da büyütecek ve inşallah bu azimle en kısa zamanda 1000 tırlık gıda ve ihtiyaç malzemesi yardımıyla Suriyeli kardeşlerimizin yanında olacağız.

Emperyalist güçler askeri darbelerle iktidarları devirmenin modasının geçtiğini gördüler. Artık yeni trend yargı kanalıyla hükümetleri devirmek, istikrara ulaşmaya çalışan ülkeleri belirsizliğin türbülansına sokmaktır. Bu bağlamda Mısır’da ve Tunus’ta yaşanan yargı darbelerinin bir benzeri ülkemizde sahneye konulmak suretiyle açık ve aleni bir ameliyat yapılmak istenmektedir. Unutmamak gerekir ki, emperyalist güçler ne Türkiye’de, ne Ortadoğu’da ne de Afrika’da istikrarlı, halkın egemen olduğu iktidarlar istememektedirler. İçinden geçtiğimiz süreci bu mihvalde değerlendirmek gerekir.

Bizler, kavganın görünür tarafları olan cemaat ile hükümet arasındaki çatışmanın statükonun elini güçlendirmesinden endişe etmekteyiz. Ergenekon ve Balyoz davalarının yara alması, gövdesi hala dışarıda olan statükocu güçlerin elini güçlendirebileceği gibi bütün kazanımlarımızı riske eden bir sürecin içine tüm ülkenin girmesine de sebep olabilir. O nedenle hükümet yetkililerini uyanık olmaya, yolsuzlukların üzerine gitmeye ve zor zamanı kollayan güçlere fırsat vermemeye davet ediyoruz.

Biz bu bildiriye imza atan 47 Sivil Toplum Kuruluşu olarak diyoruz ki;

Bu halk, Milli iradeyi temsil eden Adnan Menderes, Turgut Özal, Necmettin Erbakan ve Muhsin Yazıcıoğlu'na yapılanların Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a da yapılmak istenmesine asla izin vermeyecektir. Bu halk, Ümmetin ortak değeri olan İHH’ya yapılmak istenen linç kampanyasına, planlı bir şekilde İHH’yı terör örgütleriyle irtibatlı, karanlık bir yapı gibi gösterme çabalarına asla müsaade etmeyecektir.

Bugün gerek sosyal, siyasal, ekonomik hatta psikolojik kazanımlarımızdan tekini bile feda etmeyeceğimizi, istikrara, halkın duyarlılıklarına dönük her türlü saldırı girişimini bertaraf etme adına tüm gücümüzle mücadele edeceğimizi bildiriyor, ülkemizi kargaşaya, fitne ortamına, 28 Şubat gibi dönemlere döndürmeye çalışan güçlere karşı irademize sahip çıkacağımızı buradan açıkça ilan ediyoruz.

Bildiride İmzası Olan Kuruluşlar:

AKÇED SİVAS ŞUBESİ

ALTINBAŞAK İLİM YAYMA DERNEĞİ

ANADOLU GENÇLİK DERNEĞİ SİVAS ŞUBESİ

BAYINDIR MEMUR SEN SİVAS İL BAŞKANLIĞI

BEM BİR SEN SİVAS İL BAŞKANLIĞI

K HABER SEN SİVAS İL BAŞKANLIĞI

BÜRO MEMUR SEN SİVAS İL BAŞKANLIĞI

TÜRKİYE DİL VE EDEBİYAT DERNEĞİ SİVAS İL BAŞKANLIĞI

DİYANET SEN SİVAS İL BAŞKANLIĞI

DOSTELİ DERNEĞİ

EĞİTİM BİR SEN SİVAS İL BAŞKANLIĞI

ELBEYLİLER DERNEĞİ

ENERJİ BİR SEN SİVAS İL BAŞKANLIĞI

ENSAR VAKFI SİVAS ŞUBESİ

ESSEYYİD HAFIZ HAKKI EFENDİ  DERNEĞİ

GENÇ MEMUR SEN

GAYE DER

GENÇ YERYÜZÜ DOKTORLARI

GÖKMEDRESE VAKFI

HAK İŞ SİVAS İL TEMSİLCİLİĞİ

HAYAT VAKFI SİVAS ŞUBESİ

HAYRAT VAKFI

İHH İNSANİ YARDIM VAKFI

İHRAMCIZADE EĞİTİM KURUMLARINI KORUMA DERNEĞİ

MÜSİAD SİVAS ŞUBESİ

TÜMSİAD SİVAS ŞUBESİ

GENÇ MÜSİAD

HACEGAN TASAVVUF KÜL. YAYMA DERNEĞİ

İLİM YAYMA CEMİYETİ SİVAS ŞUBESİ

İRFAN DER

İSLAMİ DÜŞÜNCE VE KARDEŞLİK DERNEĞİ

KEMALETTİN İBNİ HÜMAM VAKFI

KÜLTÜR MEMUR SEN SİVAS İL BAŞKANLIĞI

MEMUR-SEN SİVAS İL BAŞKANLIĞI

NURŞİN İLİM DERNEĞİ

ÖZGÜR DER SİVAS TEMSİLCİLİĞİ

SAĞLIK SEN SİVAS İL BAŞKANLIĞI

SİVAS ANADOLU KADINLAR DERNEĞİ

SİVAS BURUCİYE SULTAN KADINLAR DERNEĞİ

SİVAS İMAM HATİP LİSESİ MENSUPLARI DERNEĞİ

SİVAS KÜLTÜR DERNEĞİ

SİVAS SEFA DERNEĞİ

TOÇ BİR SEN SİVAS İL BAŞKANLIĞI

ULAŞTIRMA MEMUR SEN SİVAS İL BAŞKANLIĞI

VERENEL DERNEĞİ

ÖĞ-DER SİVAS ŞUBESİ

HABERE YORUM KAT

2 Yorum