1. HABERLER

  2. HABER

  3. Sivas’ta Çatışma: 3 PKK’lı Öldürüldü
Sivas’ta Çatışma: 3 PKK’lı Öldürüldü

Sivas’ta Çatışma: 3 PKK’lı Öldürüldü

Öcalan’ın “Kürt sorununun çözümü için en kritik tarih” olarak açıkladığı 15 Haziran öncesi Sivas’tan operasyon ve ölüm haberi geldi. Çıkan çatışmada üç PKK’lı öldü.

15 Haziran 2011 Çarşamba 11:47A+A-

PKK'nın uzattığı eylemsizlik kararı için verdiği son tarih olan 15 Haziran öncesi Sivas'tan operasyon ve ölüm haberi geldi. İmranlı İlçesi'ne bağlı Karacaören Köyü kırsalında düzenlenen askerî operasyonda ilk belirlemelere göre üç PKK'lı öldürüldü.

PKK lideri Abdullah Öcalan'ın "Kürt sorununun barışçıl çözümü için en kritik tarih" olarak verdiği 15 Haziran öncesi Sivas'tan operasyon haberi geldi. Askerî birlikler, İmranlı İlçesi'ne bağlı Karacaören Köyü kırsal kesiminde bir grup PKK'lıya karşı operasyon düzenledi. Ajansların geçtiği haberlerde arazi taraması yapan askerlerin PKK'lılara "Teslim ol" çağrısı yaptığı, olumsuz yanıt gelince çatışma çıktığı belirtildi. Sabah erken saatlerde başlayan operasyonda ilk belirlemelere göre 3 PKK'lı yaşamını yitirdi. Bölgeye aralarında özel harekât timlerinin de bulunduğu çok sayıda güvenlik görevlisi takviye olarak gönderildi. Çatışmanın yer yer sürdüğü, özellikle Kızıloluk mevkiinde zaman zaman şiddetlendiği iddia edilirken, Genelkurmay Başkanlığı'ndan operasyona ilişkin bir açıklama yapılmadı.

Kritik nokta İmranlı

Yerel kaynaklar PKK'lı grubun kırsal alandayken kuşatıldığını ve çatışmanın çıktığını öne sürdü. İmranlı bölgesinin PKK için çok stratejik olduğunu hatırlatan kaynaklar hem Karadeniz'e hem de Erzincan üzerinden bölgeye geçmek isteyen PKK'nın bu noktayı kullanabileceğini savundular. Operasyon düzenlenen grubun PKK'nın bölgedeki Karadeniz grubundan olabileceği iddia edildi.

TARAF

HABERE YORUM KAT