1. HABERLER

  2. HABER

  3. Sivas Provokatörleri Yine Sahnede
Sivas Provokatörleri Yine Sahnede

Sivas Provokatörleri Yine Sahnede

Akit’in Sivas olaylarının karanlıkta kalmış noktalarına tuttuğu ışık, yıllardır bu davadan geçinen kesimleri rahatsız etti.

A+A-

Akit Gazetesinin yaptığı ve gündem oluşturan haberlerden rahatsız olan bir grup provokatör, gazetenin İstanbul baskısının yapıldığı Bağcılar’daki matbaa şirketinin önünde toplanarak eylem yapmaya çalıştı. CHP’lilerin yönlendirmesiyle hareket eden Aleviler, basın açıklaması yapıp slogan attı.

CHP İstanbul örgütünün organize ettiği eylemin duyurusu günler öncesinden yapılmasına rağmen katılımın 20-30 kişilik bir grupla sınırla kalması dikkat çekti. CHP Amasya Milletvekili Ramis Topal, CHP eski Bağcılar İlçe Başkanı Zeki Çetin, CHP Ataşehir eski İlçe Başkanı Kaya Uluyılmaz, CHP İstanbul eski İl Sekreteri Metin Kaya, CHP Güngören eski İlçe Başkanı Selami Özdemir ve CHP Sultangazi İlçe Başkanı Ali Boztaş’ın da katıldığı protesto gösterisinde açıklamayı “borsa çetesi” davası sanıklarından ve CHP eski milletvekili Çetin Soysal yaptı. Soysal yaptığı açıklamada gazetemizi itham etmesi tepkiyle karşılandı.

Çetin Soysal, Akit gazetesinin muhabirinin, “Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı, Sivas olaylarının yeniden araştırılmasına yönelik inceleme başlattı. Dönemin Valisi CHP’li Ahmet Karabilgin suçlanıyor. Erdal İnönü’nün özel kalem müdürlüğü yapan Ahmet Karabilgin, 7.5 saat boyunca olayları önleyememekle suçlanıyor. Yargılamanın yeniden yapılmasını ve olayın gerçek faillerinin çıkmasını ister misiniz?” şeklindeki sorusuna, “Yargının verdiği karar var” dedi.

Soysal, Akit gazetesinin muhabirinin Sivas’ta ölenlerin morg fotoğraflarının dava dosyasında olup olmadığına yönelik sorumuza cevap vermedi. Gazetemizi hedef alan açıklamaların ardından CHP’liler sorulara cevap veremeden gazetenin önünden hızlıca uzaklaştı.

AKİT’TEN KARŞI AÇIKLAMA

Yeni Akit Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Mustafa Karahasanoğlu ise yaptığı karşı açıklamayla CHP’lilere cevap verdi. Karahasanoğlu, “Duyarlı Toplum Platformu” adı altında gazetemizin basıldığı matbaa şirketinin önünde basın açıklaması yapan Cumhuriyet Halk Partililerin (CHP) cahil olduklarını açıkladı. Gazetemizin basıldığı matbaanın önünde basın açıklamasında bulunan Mustafa Karahasanoğlu, CHP’nin yaptığı basın açıklamasının gazete adresinde yapılmadığını belirterek, “Şu anda buraya Akit gazetesini protestoya gelen arkadaşlar, gazetenin adresini bilemeyecek kadar, gazeteyi açıp künyesine bakıp öğrenemeyecek kadar cahildirler; bu insanları aslında muhatap olarak kabul etmiyoruz” dedi.

Mustafa Karahasanoğlu, Sivas’ta 19 sene önce ‘37 can orada yandı’ denildiğini hatırlatarak, “Ben şerefimi ortaya koyarak söylüyorum ki, oradaki 37 kişi yanarak can vermedi. Bunlardan bir bölümü kurşunlanarak öldürüldü. Dolayısıyla bizim yapmak istediğimiz hakikatin ortaya çıkmasıdır. Gerçekten orada insanlar yanmışsa ‘otopsi yapılsın’ diyoruz. Bu gerçek ortaya çıksın. Ama yanmadıysa, kurşunla vurulduysa bunları kurşunla vuran kimlerse bunların ortaya çıkmasını istiyoruz. Bundan niye gocunuyorlar? Çünkü biliyorlar ki kendi ağababaları kurşunlayanlar arasından çıkacak. Ama biz kimseye pabuç bırakacak değiliz. Bunun mücadelesini sonuna kadar devam ettireceğiz. İstedikleri kadar basın açıklaması yapsınlar, istediklerini söylesinler. Gazetenin adresini tesbit edemeyecek kadar, gazeteyi açıp künyesine bakıp öğrenemeyecek kadar cahil olan bu insanları aslında muhatap olarak kabul etmiyoruz” diye konuştu. 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum