1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Sivas Davası Zaman Aşımına Uğramadı"
Sivas Davası Zaman Aşımına Uğramadı

"Sivas Davası Zaman Aşımına Uğramadı"

Başbakan Erdoğan son günlerde gündemde olan Sivas davası ve zaman aşımı kararını değerlendirdi.

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Sivas davası zaman aşımına uğramamıştır, 5 kişiyle alakalı zaman aşımı vardır. Sivas davasının içerisinde şuanda idama mahkum olduğu halde idam kalktığı için ağırlaştırmış müebbet cezasına çarptırılan ve cezaevinde olan insanlar vardır." dedi.

Erdoğan bugün ebinin yakınlarındaki bir camide kıldığı cuma namazı sonrası basın mensuplarının sorularına cevap verdi.

"Sivas Davası Zaman Aşımına Uğramamıştır"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sivas davasının zaman aşımına uğramadığını, davada 33 kişinin ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum olduğunu belirterek, ''Tek tarafa ben siyasi bir servis yapmayı doğru bulmuyorum. Bu tür ideolojik yaklaşımlar yanlış. Ankara Adalet Sarayı'nın önünde gösteri yapmak suretiyle belli bir fraksiyonun, ideolojinin borazanlığını yapmayı doğru bulmuyorum'' dedi.

İHA'dan alınan habere göre Başbakan Erdoğan, Sivas davasıyla ilgili zaman aşımı kararının ardından Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın ihlali olan kamu görevlileri hakkında soruşturma açılabileceğine yönelik açıklamaları olduğunun anımsatılması üzerine, bu açıklamaların yargılama süreci içerisindeki değerlendirmeler olduğunu dile getirdi.

Türkiye'de şuanda aradan 30 yıl geçmesine rağmen 12 Eylül'de yaşananların da masaya yatırıldığını hatırlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Şuanda 5 kişinin zaman aşımı konuşuluyor. 'Sivas Davası zaman aşımına uğradı' ifadesini ben çok yanlış buluyorum. Sivas davası zaman aşımına uğramamıştır, 5 kişiyle alakalı zaman aşımı vardır. Sivas davasının içerisinde şuanda idama mahkum olduğu halde idam kalktığı için ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum olan 33 kişi var. Bunun dışında ağır hapis cezasıyla cezalandırılmış onlarca kişi var. Bunlar hep gözden kaçırılıyor, saptırılıyor. Burada çok ciddi yanlışlar var."

Başbakan Erdoğan, Sivas'a gittiğinde birçok kez 18 yaşında, 19 yaşında, 15 yaşındaki kız çocuklarının babalarının hiçbir taksiratı olmadığı halde idama mahkum oldukları için hüngür hüngür ağladığını belirterek, "Bunları göz ardı etmek suretiyle burada tek tarafa ben siyasi bir servis yapmayı doğru bulmuyorum. Bu tür ideolojik yaklaşımlar yanlış. Ankara Adalet Sarayı'nın önünde gösteri yapmak suretiyle belli bir fraksiyonun, ideolojinin borazanlığını yapmayı doğru bulmuyorum" şeklinde konuştu.

Sivas davasından 33 kişinin ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum olduğunu hatırlatan Başbakan Erdoğan, "Zaman aşımıyla ilgili olarak bu ülkede DHKPC'den, TİKKO'dan bunca insan zaman aşımına uğramıştır. Bunlar dışarıdadır şuanda. Efendim neymiş; 'Hizbullah da zaman aşımına uğramış' ne oldu- Hizbullah'tan, zaman aşımından çıktılar, bir kısmı yakalandı, bir kısmı tekrar içeride, bir kısmı şuanda kaçıyor. Hizbullah zaman aşımına bundan dolayı uğramamıştır, bu noktada da değildir. Bunu da böyle görmemiz lazım, değerlendirmeleri yaparken haksızlık yapmayalım diyorum" ifadelerini kullandı.

Erdoğan ayrıca gazetecilerin Suriye'deki Türkiyeli vatandaşlar, Afganistan'da olan helipkopter kazası ve 4+4+4 eğitim sistemi ile ilgili sorduğu soruları da cevaplandırdı.

HABERE YORUM KAT