1. HABERLER

  2. HABER

  3. Şivan Perwer’den Sembolik Açlık Grevi
Şivan Perwer’den Sembolik Açlık Grevi

Şivan Perwer’den Sembolik Açlık Grevi

Kürt müziğinin en önemli isimlerinden Şivan Perwer de Hewler'de bir günlük açlık grevine başladı.

A+A-

Kürt müziğinin önde gelen isimlerinden sanatçı Şivan Perwer, Türkiye'deki cezaevlerinde açlık grevine giren tutuklu ve hükümlülere destek olmak amacıyla Güney Kürdistan'ın Hewler kentinde açlık grevine girdi.

Perwer'in Hewler'deki Kürdistan Parlamentosu önünde başladığı açlık grevi bir gün sürecek. Şivan ile birlikte çok sayıda Kürt yazar ve sanatçı da açlık grevine destek veriyor.

Perwer, eyleme başlamadan önce üzerinde Kürtçe açlık grevi yazlı önlüğü ile Türkçe ve Kürtçe açıklamalarda bulundu. Perwer, bir toplumun, bir halkın doğruları doğrultusunda yapması gerekeni yerine getirdiğini söyledi. 

Açlık grevini sembolik olarak yaptıklarını belirten sanatçı; "Bununla ölüm orucunda ve açlık grevindekilerin yanında olduğumu göstermek istedim" dedi. 

“Bu Dili Allah Yarattı”

Konuşmasına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a göndermede bulunan Perwer, "Biz yaratanı sevdiğimiz için yaratılanı seviyoruz' deniliyor. Yaratanın, yaratılanın sevgisine ihtiyacı yok. Yaratan isterse yaratır, isterse öldürür. Ama yaratılanların birbirinin sevgisine ihtiyacı var. Yaratılanların sevgiyle saygıyla birbirilerine birlikte komşu ya da ayrı yaşama imkanı verilmiştir. Yaratan her topluma bir değer, bir kıymet vermiştir. O toplumun kıymeti onun toplumsal değerlerdir. İnsani değerleridir. Onun dildir, kültürüdür. Kürt halkı da Allah'ın yarattığı bir değerdir. Bizim dilimizin çok tarihi bir değeri vardır, bu dili biz yaratmadık. Allah nasıl Türkçeyi, Arapçayı ve Farsçayı yaratmış ise öyle de Kürtçeyi yaratmıştır. Ama Allah'ın yaratığı bir değer insanlar tarafından zulme uğruyorsa, zulümle karşılanıyorsa bu Allah'a karşı saygısızlık, insanlığa karşı bir zulümdür. Kürt halkı üzerinde büyük bir zülüm vardır." dedi. 

 

HABERE YORUM KAT

4 Yorum