1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Sistani’den Maliki ve Esad’a: Çekilin
Sistani’den Maliki ve Esad’a: Çekilin

Sistani’den Maliki ve Esad’a: Çekilin

Sistani’den Maliki ve Esad’a: Çekilin Irak’taki en büyük dini otorite Sistani, hem Irak Başbakan Nuri El Maliki hem de Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a “çekilin” çağrısında bulundu.

A+A-

Irak’taki en büyük dini otorite Sistani, hem Irak Başbakan Nuri El Maliki hem de Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a “çekilin” çağrısında bulundu

Irak’taki en büyük dini otorite olarak kabul edilen Ayetullah Sistani, hem Irak Başbakan Nuri El Maliki hem de Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı “mezhep çatışmaları”nın son bulması için çekilmelerini istedi.

Ayetullah Ali Sistani, yaptığı çağrıda her iki liderin, mezhep çatışmalarının sonlandırılması için bir an önce üzerine düşeni yapması gerektiğini söyledi.

Sistani çağrısında, Beşar Esad’ın iki buçuk yıldır devam eden şiddete rağmen iktidarda kalmaya devam etmesinin doğru olmadığını belirtti.

Sistani, Irak’ta da toplumun tüm kesimine hitap eden, herkes tarafından kabul edilebilen bir başbakana ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Kuveyt Basınında yer alan iddialara göre, Sistani’nin hem Maliki’yi hem de Esad’ı bu şekilde uyarması İran’dan tepki alabilir.

Ayetullah Sistani bu açıklamaları, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun kendisini ziyaretinden sonra yaptı. Açıklamaların ziyaretten sonra yapılması, Davutoğlu ziyaretinde bu konuların da konuşulduğu yönünde yorumlara neden oldu. Bakan Davutoğlu, Irak ziyaretinde hem Sistani ile hem de Muteda El Sadr ile bir araya gelmişti.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, yaklaşık iki yıl aradan sonra ilk kez geçen hafta Irak’a gitmişti. Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi’nin Türkiye’ye sığınmasından sonra iki ülke arasında gerilen ilişkiler bu ziyaretle yeni bir döneme girmişti. Bakan Davutoğlu, bu ülkeye hareket etmeden önce Sistani ile yapacakları ziyaretine önemine dikkat çekmişti.

Kaynak: İslahhaber.net

Etiketler :

HABERE YORUM KAT