Sistani’den ABD Koalisyonuna “Utangaç” Destek

20.09.2014 13:39
Sistani’den ABD Koalisyonuna “Utangaç” Destek
Irak Şiilerinin en önemli mercilerinden Sistani, IŞİD’e karşı mücadele için oluşturulan koalisyonun müdahalesine destek veren bir açıklama yaptı.

HAKSÖZ-HABER

Şiilerin Irak’taki en önemli taklid mercilerinden Ayetullah Sistani, dış müdahaleyi destekleyen bir açıklama yaptı. Sistani’nin açıklaması ABD ve Fransa uçaklarının dün IŞİD mevzilerine karşı düzenledikleri hava saldırılarının ardından geldi. Açıklamada, dış müdahale desteklendi ancak hassas çizgilere dikkat edilmesi gerektiği belirtildi.

Sistani adına açıklama yapan Şeyh Abdul Mehdi Kerbelai, "Irak'ın kardeşlerinin ve dostlarının dış müdahalelerine ihtiyacı olsa bile, Irak'ın hakimiyetini ve egemenliğini ilgilendiren konulardaki kararı kendi başına vermesi en önemli noktadır" ifadelerini kullandı.

Mukteda Es-Sadr ABD Müdahalesini Eleştirmişti

Şii lider Mukteda es-Sadr ise güçlerini tekrar Irak'a gönderme konusunda "Kara Saray" olarak nitelendirdiği ABD yönetimini uyarmıştı.

Sadr tarafından üç gün önce yapılan yazılı açıklamada, "Kara Saray, Irak'a saldırılarını yineleme kararı aldı" denildi. ABD'nin uyarıldığı açıklamada, "Eğer dönerseniz biz de döneriz. Allah muttakileri muzaffer kılacaktır" ifadesine yer verildi.

 

 • Yorumlar 3
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim