1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. "Sisi'nin Ziyareti İnsan Haklarına Hakaret"
"Sisi'nin Ziyareti İnsan Haklarına Hakaret"

"Sisi'nin Ziyareti İnsan Haklarına Hakaret"

İngiltere İşçi Partisi Lideri Jeremy Corbyn, Mısır'ın darbeci cumhurbaşkanı Sisi'yi ve onu Londra'ya davet eden Başbakan Cameron'ı eleştirdi. Ziyaret 'insan haklarına hakaret' olarak nitelendi.

A+A-

İngiltere İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, Sisi’nin İngiltere ziyaretini eleştirdi. Corbyn, Başbakan David Cameron’ın Sisi'yi İngiltere’ye davet etmesini, 'insan haklarına hakaret' olarak niteledi ve Sisi'nin ülkenin ulusal güvenliği için tehlikeli olduğunu söyledi:

“Demokratik yollarla seçilmiş bir cumhurbaşkanını uzaklaştıran, binlerce kişinin tutuklanması ve öldürülmesinden sorumlu bir darbe liderini ağırlamak ve ona askeri destek sağlamak, barışı ve adaleti yayma iddiasında olan Cameron hükümetini alay edilecek konuma düşürüyor.”

jeremy-corbyn-main.jpg

Ortadoğu’daki diktatör rejimlere destek sağlamanın, terörü körükleyen faktörlerden biri olduğunu söyleyen Corbyn, "Cameron,  Mısır’da demokrasi ve sivil haklar geri dönünceye kadar silah satışını askıya almalıydı" diye konuştu.

Londra’da protestolar

İngiliz aktivistler de, İngiltere Başbakanlık binasının önünde Sisi ziyaretini protesto etti.

Eylemciler, Cameron hükümetini ‘İnsan hakları ihlalleri işleyen ve sivil özgürlükleri bastıran’ bir cumhurbaşkanını kabul etmesini nedeniyle kınadı.

Cameron’a Mısır’la herhangi bir silah satışı anlaşmasını imzalamaması konusunda çağrıda bulunan aktivistler, Mısır’ın bu silahları siyasi muhaliflerine karşı kullanmasında endişelerini dile getirdi.

Al Jazeera’ye özel açıklamada bulunan İnsan Hakları Gözlemevi’nden (HRW) David Mifam, Sisi’nin Rabia Meydanı olaylarından ve muhaliflerine karşı işlediği diğer suçlardan dolayı uluslararası bir soruşturmaya tabi tutulması gerektiğini söyledi.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT