1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Sisi'nin Askeri Darbesi 1000 Yıl Sürer mi?
Sisinin Askeri Darbesi 1000 Yıl Sürer mi?

Sisi'nin Askeri Darbesi 1000 Yıl Sürer mi?

Mısır’da Genelkurmay Başkanı Sisi öncülüğünde gerçekleştirilen askeri darbe ne zamana kadar İslamcı talepleri baskı altında tutabilir?

A+A-

HAKSÖZ HABER

Mısır’da Genelkurmay Başkanı Sisi öncülüğünde gerçekleştirilen askeri darbe ne zamana kadar İslamcı talepleri baskı altında tutabilir? Ya da soruyu şöyle soralım: Mısır’ın yeni 28 Şubat Süreci 1000 yıl sürer mi? İddialara ve bu iddiaların arkasında duranlara bakılırsa İhvanı Müslimin ve Selefi hareketlerin kesinlikle kazınacak ve Mısır yeni baştan seküler bir biçimde dizayn edilecekmiş.

Suriye vampiri Beşşar Esed askeri darbeden yola çıkarak Olivier Roy gibi kükremiş ve “Mısır’da olan şey, siyasal İslam denen şeyin çöküşüdür. Dünyanın her yerinde dini siyasal emellerine alet eden herkesin akıbeti de bu olacaktır” demiş. Şebbiha Esed’in katliam ve yıkımlarla kan gölüne çevirdiği Suriye’den Mısır ordusuna verebileceği ders ve destek böyle: Silahla Çökertin!

Suudi Kraliyeti yapılan açıklamada “Mısır ordusu Mısır’ı karanlık bir tünelden çıkardı” mesajın geçiyorken Avrupa Parlametosu (AP) “Mursi halkın taleplerini karşılayamadı” beyanıyla darbenin meşruiyetini ilan ediyordu.

ABD-Obama Yönetimi en üst düzeyde toplanıyor ve Mısır’daki gelişmeleri darbe olarak niteleyip nitelememe üzerinde incelemelerde bulunuyordu. ABD ve AB basını Obama’nın yapacağı değerlendirmeye göre tavır belirlemek üzere şu sıralarda beklemeyi tercih ediyor.

Tesadüfün böylesine bakın ki tankların Cumhurbaşkanlığını ve bütün meydanları kuşattığı saatlerde Mısır Temyiz Mahkemesi, Başbakan Hişam Kandil'i, "devlete ait Nil Pamuk Çırçır Şirketi (NCGC) çalışanları hakkında verilmiş kanuni hükmü uygulamadığı gerekçesiyle 1 yıl hapis ve görevden men cezasına" çarptırıyordu. Bu karadan sonra Başbakan Hişam Kandil’in “Muhtar bile olamayacağıel-Ahram gazetesinin manşetlerini süsleyecek.

Ürdün ve İran sessiz ama sevinçli.

Türk solu ve Kemalistler kadar Taksim liberalleri de Mısır’daki askeri darbeyi selamlıyor ve pek yakında Türkiye’de de darbelerin siyaset ve topluma nizamat vermesi için ellerini açmış dua ediyorlar. Halkın tercihini, seçim zaferini fazla abartmamanın ve askeri darbelere ilkesel olarak karşı durmanın yanlışlığını izah ediyorlar şimdi. Amalar, fakatlar arka arkaya sıralanıyor darbeyi meşrulaştırmak ve halkın iradesini kirletmek için.

Tuzaklarının başlarına geçeceği günlerin çok uzak olduğunu zannediyorlar. İslami kimliği, İslami hareketleri ve İslami mücadeleyi Mısır topraklarından kazıyabileceklerini zannediyorlar.

İflas edenin, çöken ideoloji ve kadroların kim olduğunu hep birlikte göreceğiz. Zorluk ve sıkıntıyı Müslüman halkların başına musallat edenleri hayırlı bir akıbeti beklediği hülyasına hiç kimse kapılmasın. Allah sabredenlerle beraberdir.

Rabbim Mısır ve Suriye’deki kardeşlerimizin mücadelesini azim, sebat ve nusretle mükâfatlandırsın. Dua edelim hakkın hakim kılınması ve zulmün giderilmesi için sorumluluklarımızı ifa edelim.

HABERE YORUM KAT

7 Yorum