1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Sisi: 'Yolsuzluğu Önce Bize Fısıldayın'
Sisi: 'Yolsuzluğu Önce Bize Fısıldayın'

Sisi: 'Yolsuzluğu Önce Bize Fısıldayın'

Abdulfettah Sisi gazete yöneticilerini 'ulusal güvenlik' konusunda uyardı: Örneğin yolsuzluk hakkında bilgiye sahipseniz, gazetelerde açığa vurmadan yetkililerce bilinmesini sağlayabilirsiniz.

09 Mayıs 2014 Cuma 00:04A+A-

3 Temmuz askeri darbesinin lideri Abdulfetah Sisi ülkenin önemli gazetelerinin yayın yönetmenleriyle bir araya geldi. Çok fazla özgürlüğün ulusal güvenliği tehlikeye sokacağını söyleyen Sisi, yayın yönetmenlerine halkta ‘korku ve şüphe’ oluşturmamaları uyarısı yaptı.

İnsanları Mısır devletini koruma ülküsü altında bir araya getirmelerini isteyen Sisi, “özgürlükler ve ulusal güvenlik arasında bir denge vardır” diye konuştu.

Sisi yayın yönetmenlerinden devlet kurumlarından büyük talepler için gazete sayfalarını baskı unsuru olarak kullanmamalarını ve yetkililere görevlerini yapmaları için zaman vermelerini istedi.

Sisi, “Örneğin yolsuzluk hakkında herhangi bir bilgiye sahipseniz bunu gidip yetkililerin kulağına fısıldamalısınız, yolsuzluğu gazetelerde açığa vurmadan da bunun yetkililerce bilinmesini sağlamak mümkün” dedi.

Laiklik vurgusu

Siyasal İslam konusuna da değinen Sisi, "Avrupalılar yüzyıllar önce din ile siyaseti birbirinden ayırdı. Mısır toplumunun büyük bir kısmı da siyasal İslam fikrine olumlu yaklaşmıyor" diye konuştu.

Sisi, ülkede tam bir demokrasi ortamının oluşması için 25 yıldan fazla süreye ihtiyaç duyulduğunu dile getirerek,  "Sorunumuz, Batı ülkelerinde yüzyıllardır süren yerleşik demokrasi görüntüsünü istiyor olmamız. Bunu yaparak kendimize zulmediyoruz. Tam bir demokrasiye ulaşmamız 20-25 yıl belki de daha fazla zaman alabilir" dedi. 

Sisi salı günkü konuşmasında "Seçimi kazanırsam Müslüman Kardeşler artık Mısır'da var olmayacak" demişti.

Kaynak: Al jazeera

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

1 Yorum