1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Sırtını PYD’ye Dayayan HDP Cerablus Operasyonundan Rahatsız
Sırtını PYD’ye Dayayan HDP Cerablus Operasyonundan Rahatsız

Sırtını PYD’ye Dayayan HDP Cerablus Operasyonundan Rahatsız

HDP, Cerablus'a operasyon görevinin Türkiye'nin değil Suriye halklarının olduğunu söyledi.

A+A-

TSK'nın Cerablus harekatına ilişkin HDP'den de bir açıklama geldi. "Suriye’nin demokratik geleceği açısından, Cerablus’un IŞİD’den temizlenerek halkın yönetimine verilmesi görevi Türkiye’nin değil Suriye halklarınındır" ifadelerini kullanılan açıklamada HDP, askeri harekata destek vermediğini vurguladı. HDP'nin Suriye halklarından kastının Esed ve PYD olduğu bilinen bir gerçek. 

HDP’nin açıklamasından ayrıca şu cümleler öne çıktı.

Türkiye, Suriye’deki savaşa, dolayısıyla bu ülkenin içişlerine askeri yöntemlerle daha fazla karışmamalı, özellikle de Suriye’deki Kürt karşıtı pozisyonunu bir an önce terk etmelidir. - 5 yıldır devam eden savaşın içine bu şekilde doğrudan giriş Türkiye açısından son derece olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Bu durum Türkiye ve Suriye halklarının çıkarına değildir.

Bugün yapılan, Cerablus’ta IŞİD ile başka çete yapılar arasında yer değişikliğidir. Cerablus’un işgali sonrasında bazı çete grupları aracılığıyla Türkiye’nin uzun vadede bu bölgede fiili ve hukuki varlığını garanti altına alma hesapları yanlıştır. Dimyat’a pirince giderken, evdeki bulgurdan olma riski yüksektir.

Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) Minbic’i IŞİD’den kurtarmasına karşı bir hamle olarak ve IŞİD ile mücadele kılıfı altında yapılan bu askeri girişim, açık bir şekilde DSG’nin önünü kesmeyi hedefleyen ve en temelde Kürt karşıtı bir girişimdir. Türkiye’nin bugün IŞİD’den almak üzerine başlattığı belirtilen askeri operasyonun esas hedefi, sınır hattının Kürtler’in eline geçmesini engellemektir. 

Rojava halklarının şimdiye kadar olan kazanımları ve ilerleyişi Türkiye tarafından engellenmeye çalışılmaktadır. 

HABERE YORUM KAT

2 Yorum