1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Sirte'de İnsanlık Dramı
Sirtede İnsanlık Dramı

Sirte'de İnsanlık Dramı

Libya devrik lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı son kale Sirte, muhalif güçlere karşı sert direnişini sürdürürken, kentte mahsur kalan sivillerin büyük bir insani felaketle karşı karşıya oldukları belirtiliyor.

28 Eylül 2011 Çarşamba 06:28A+A-

Uluslararası insan hakları örgütleri, Sirte'nin yanı sıra Beni Velid kasabasında mahsur kalan sivillerin gıda ve tıbbi ihtiyaçlarının had safhaya ulaştığını belirtiyor. Örgütler kentte her iki tarafın cephelerini tahkim etmeye başladığını, bu durumda savaşın uzun sürebileceğinin de altını çiziyor. Kentin önemli noktalarına yerleşen keskin nişancıların da halk için ciddi bir tehdit oluşturduğu ifade ediliyor. Kenti teslim almak için Kaddafi yanlısı kabile liderleri ve kentin önde gelenleriyle görüşen muhalifler, sonuç alamayınca son çare olarak taarruza geçmişti.

Roket, top ve tüfeklerin de kullanıldığı şiddetli çatışmalar yaşandığı ifade ediliyor. Kent merkezinin 2 km yakınına kadar yaklaşan muhalif güçlerin sert direnişi kırmakta zorlandığı belirtiliyor.

Kaddafi'nin doğduğu kent olan Sirte, Kaddafi döneminde Trablus'tan sonraki en modern kent olarak inşa edilmişti. Kaddafi'nin sığınabileceği yerler arasında Sirte de bulunuyor. (Zaman)

HABERE YORUM KAT