1. HABERLER

  2. HABER

  3. Sırrı Süreyya'nın Eşcinsel Israrı Sürüyor
Sırrı Süreyyanın Eşcinsel Israrı Sürüyor

Sırrı Süreyya'nın Eşcinsel Israrı Sürüyor

Sırrı Süreyya Önder, yeni anayasa sürecinde eşcinsellerin sorunlarını ısrarla gündeme getirmeye devam ediyor.

A+A-

NTV'de Oğuz Haksever'in yeni anayasa ile ilgili sorularını yanıtlayan BDPli Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, yeni anayasanın etnik köken ve cinsel yönelim konularında eşit olması gerektiğini söyledi.

Yeni anayasayı hazırlayacak olan komisyon üyelerinin de etnik köken ve cinsel yönelim konularında eşitliği sağlayacak bir anayasa hazırlama konusunda söz vermiş olduğunu belirten Önder, 1980 Anayasası'nın da eşitliği sağlayacak olan maddelere sahip olduğunu ancak uygulama ve yargıda hala sıkıntılar yaşandığını söyledi.
 
EŞCİNSEL YURTTAŞLARA SADECE SEKS İŞÇİLİĞİ ALANI AÇIKMIŞ!
 
Cinsel yönelimi farklı olan vatandaşlarımızın bu tercihleri nedeniyle cinayete kurban gittiklerini ve dışlandıklarını anlatana BDP'li Önder, 'Eşcinsel vatandaşlarımıza sadece seks işçiliği alanı açık bırakılmış. Kolluk kuvvetlerinin gözünde direkt doğal sanık konumuna düşüyorlar.' dedi.
 
MUHAFAZAKAR OLMAK HAKLARI SAVUNMAYA MANİ DEĞİLMİŞ!
 
AK Partili komisyon üyelerinin de bu konuda hakkaniyetli davranması gerektiğine dikkat çeken Sırrı Süreyya Önder, 'Muhafazakar olmak eşcinsellerin haklarını savunmaya mani değil. Bu konularda AİHM'de sabıkamız zaten boyumuzu aşmış. Ben bunu savunursam bu tercihi de savunmuş olurum diye korkmamak lazım.' şeklinde konuştu.
 
***
 
ANAYASA YAZIMI EŞCİNSELLİĞE TAKILDI
 
Öte yandan Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu, Anayasa'nın ilk üç maddesi için önemli bir aşama kaydetti. Ancak Sırrı Süreyya Önder'in başkanlık ettiği alt komisyonda tam uzlaşma sağlanamadı.
 
Eşitlikle ilgili maddede ortaya çıkan anlaşmazlığın konusu ayrımcılık yasağı. MHP genel ifadeler kullanılmasını talep etti ancak BDP ise bu teklifleri 'muğlak ifadeler' olarak nitelendiriyor ve karşı çıkıyor.
 
Daha önce üzerinde uzlaşma sağlanan ve yazılan iki maddeden sonra bugün eşitlikle ilgili üçüncü maddeye geçildi.
 
Eşitlikle ilgili maddenin içine ayrımcılık yasağının da eklenmesi teklifi geldiğinde ise uzlaşma sağlanamadı.
 
BDP, din, dil, ırk her türlü ayrımcılığın yasaklanmasının içine çocuklar ve yaşlıları kapsam dışında tutarak etnik ayrımcılık ile cinsel yönelim ayrımcılığının da eklenmesini istedi. 
 
BDP’nin maddeye sokmak istediği cinsel yönelim ifadesine AK Parti başından beri karşı çıkıyordu bugün MHP’de aynı tepkiyi gösterdi.
 
MHP, "Bu genel eşitlik maddesidir genel olmalıdır. Herkes hukuk önünde eşittir dolayısıyla herkes ve hiç kimse ifadelerini kullanmalıyız. Ama bire bir ifadeler kullanmamalıyız" görüşünü savundu.
 
Komisyonda din değil ırk ayrımcılığının da yazılmasını isteyen üyeler var. Ancak MHP’nin karşı çıkması nedeniyle genel olarak uzlaşma sağlanmış olmasına rağmen 3'üncü madde yazılamadı.
 
Çarşamba günü saat 10.00'da üst komisyon toplanacak ve bu maddenin yazımının sağlanmasına çalışılacak.
 
Alt komisyon toplantısına başkanlık yapan BDP’li Sırrı Süreyya Önder, "Herkes hukuk önünde eşittir ve eşitliğin yanından ayrımcılık yasağına ilişkinde bir mutabakat sağlanmıştır herkes hukuk önünde din, dil, ırk, cinsiyet yönünden eşittir. Bu konuda anlaştık ama maddenin nasıl yazılacağı konusunda aramızda bazı farklılıklar söz konusu. Biz eğilim olarak cinsel yönelimin anayasaya girmesini istiyoruz" diye konuştu.
 
 

HABERE YORUM KAT

6 Yorum