1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. BOSNA-HERSEK

  4. Sırp Savaş Suçu Zanlısı Haciç Serbest Kalıyor
Sırp Savaş Suçu Zanlısı Haciç Serbest Kalıyor

Sırp Savaş Suçu Zanlısı Haciç Serbest Kalıyor

Lahey'deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi, Sırp savaş suçu zanlısı Goran Haciç'in "sağlık sorunları" nedeniyle geçici olarak serbest bırakılmasına karar verdi.

A+A-

Lahey'deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi'nden (ICTY) yapılan açıklamada, 1991-1993 yılları arasında Hırvatistan topraklarında savaş suçu işlemek iddiasıyla yargılanan Haciç'in, daha önce beyninde tümör tespit edildiği için geçici olarak serbest kalmasına karar verildiği belirtildi.

Doktor raporlarına göre, 12 ila 24 ay ömrü kaldığı belirtilen Haciç, öngörülen süre içerisinde Sırbistan'ın Novi Sad kentinde kalabilecek.

Geçici olarak serbest bırakılan Haciç'in önümüzdeki mayıs ayında yeniden tutukevine döneceği bildirildi.

Avukatları 22 Ocak 2015 tarihinde Haciç'in serbest bırakılmasını talep etmiş ancak ICTY Soruşturma Konseyi 13 Mart'ta bu talebi reddetmişti.

Soruşturma Konseyinin ret kararına itiraz eden Haciç'in avukatlarının itirazı, Temyiz Konseyi'nce haklı bulundu.

ICTY daha önce de savaş suçu zanlısı Sırp Voyislav Şeşely'in sağlık sorunları nedeniyle geçici olarak serbest bırakmıştı.

Savaş döneminde, tek taraflı özerklik ilan eden Krayina Sırp Cumhuriyeti'nin başkanlığını da yapan Haciç, insanlığa karşı suç işlemek, savaş kanunlarını çiğnemek ve hedefi bölgedeki Hırvat nüfusu ortadan kaldırmak olan grubun üyesi olmak iddialarıyla suçlanıyor.

Savaşın ardından uzun yıllar Sırbistan'da saklanan Haciç, 2011 yılında yakalanmıştı.

AA

HABERE YORUM KAT