1. HABERLER

  2. HABER

  3. EĞİTİM

  4. Şırnak'ta Çocuklar Kur'an ile Buluştu
Şırnak'ta Çocuklar Kur'an ile Buluştu

Şırnak'ta Çocuklar Kur'an ile Buluştu

Şırnak'ta PKK'ya yönelik operasyonların tamamlandığı Cizre, Silopi ve İdil ilçelerinde şiddet mağduru çocuklar, hasar gören ve onarılarak hizmet vermeye başlayan cami ve kurslarda Kur'an ile buluştu.

A+A-

Şırnak'ta yürütülen üç ilçede, Diyanet İşleri Başkanlığınca bu yıl "Bu yaz, Kur'an-ı gönlüne yaz" temasıyla düzenlenen kurslara çocuklar yoğun ilgi gösterdi.

Cizre'de hedef 10 bin öğrenci

Cizre'de PKK saldırılarında hasar gören El-Cezeri Yatılı Kur'an Kursu, Kız Yatılı Kur'an Kursu ve Hacı Mahmut Bilen Kur'an Kursu binalarında onarım çalışması tamamlandı.

Hizmet vermeye başlayan kurs binalarına gelen öğrenciler, Kur'an-ı Kerim'i öğrenecek olmanın mutluluğunu yaşıyor.

Cizre İlçe Müftüsü Selahattin Yılmaz, AAmuhabirine yaptığı açıklamada, ilçede PKK saldırılarında zarar gören cami ve Kur'an kurslarında gereken onarım çalışmalarının Diyanet İşleri Başkanlığı ile Diyanet Vakfı tarafından yapıldığını söyledi.

"Hocalarımız 160 camide 160 sınıf kurdular. Kurslarımız terör saldırılarına uğradı ama biz kursların onarımını hem ramazana hem de Kur'an kurslarına yetiştirdik. Geçen yıl 6 bin öğrencimiz vardı, bu yıl hedefimiz 10 bin öğrenci." diyen Yılmaz, kurs binalarında bundan sonraki süreçte yaz-kış hizmet vermek istediklerini belirtti.

"Çocuklar bıkmadan, usanmadan dini yaşayarak sevgi ile dinlerini öğrenecekler"

Yeşiltepe Camisi'nde düzenlenen kursta öğrencilerle bir araya gelen Silopi İlçe Müftüsü Hüseyin Elçi, ilçe merkezi ve çevre köylerdeki tüm camilerde kurs düzenlendiğini vurgulayarak, PKK saldırılarında zarar gören camilerde de onarımın tamamlandığını ve eğitime başlandığını belirtti.

Çocukların camiye gelmesinden duydukları memnuniyeti dile getiren Elçi, "Çocuklar bıkmadan, usanmadan dini yaşayarak sevgi ile dinlerini öğrenecekler. Kurslarda sıcak ilgi ile karşılanacaklar." ifadelerini kullandı.

İdil'de 6 bin öğrenci kayıt yaptırdı

İdil İlçe Müftüsü Mahmut Yıldızbaş da ilçede 105 cami ve 107 Kur'an kursu bulunduğunu söyledi.

Şiddet olaylarında iki cami ve bir Kur'an kursunda ağır hasar oluştuğunu ve yıkım kararı alındığını anlatan Yıldızbaş, PKK saldırılarında hasar gören 14 cami ve 2 kurs binasının onarılarak hizmet vermeye başladığını kaydetti.

Yıldızbaş, ilçede kurslara yoğun ilgi olduğunu 6 bin öğrencinin kayıt yaptırdığını belirterek, ilerleyen günlerde öğrenci sayısının artmasının beklendiğini ifade etti.

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT