Şırnak 17 Yıl Önce de Bombalanmıştı

30.12.2011 09:18
Şırnak 17 Yıl Önce de Bombalanmıştı
35 köylünün kaçakçılık yaparken bombalanıp öldürülmesi Şırnak tarihinde ilk değil.

1994 yılında yine Şırnak’a bağlı Kuşkonar ve Koçağalı köyleri savaş uçakları tarafından bombalanmış, 38 köylü parçalanarak yaşamını yitirmişti.

35 köylünün kaçakçılık yaparken bombalanıp öldürülmesi Şırnak tarihinde ilk değil.

Doğan Güreş’in Genelkurmay Başkanı, Tansu Çiller’in ise Başbakan olduğu dönemde, Şırnak’ın Kuşkonar ve Koçağalı köylerine ölüm yağdı. 1994 yılında bir helikopter ve iki savaş uçağı köyler üzerinde tur attı önce. Gündüz saatlerinde gündelik yaşamlarını sürdüren köylüler, daha ne olduğunu anlamadan, kıyameti andıran seslerle irkildiler. Uçaklardan dev bombalar atıldı, helikopterden köyler tarandı. Sessizlik olduğunda geride aralarında çocukların da olduğu 38 kişinin parçalanmış cesetleri vardı yine.

Soruşturmadan sonuç alınamadı

Olayın ardından yürütülen soruşturmada Şırnak Cumhuriyet Savcısı Ahmet Berke görevsizlik kararı verdi ilk olarak. Berke olayın PKK örgütü mensuplarınca, havan ve patlayıcı maddelerle yapıldığını iddia ederek, soruşturma dosyasını eski Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi’ne gönderdi. Diyarbakır DGM Savcılığı, olayın PKK örgütünce gerçekleştirildiğine dair delil bulunamadığını belirterek, 1996 yılında dosyayı Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı’na geri gönderdi. Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı, olayın PKK tarafından yapıldığını yineleyerek, dosyayı tekrar Diyarbakır DGM Başsavcılığı’na gönderdi. Şırnak ve Diyarbakır arasındaki bu geri göndermeler sonucu 17 yıllık soruşturmada bir adım yol alınamadı. (BAHAR BUDANCİR / TARAF)

 • Yorumlar 2
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim