1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Sırbistan ve Slovenya Sınırlarında Vize İstiyor!
Sırbistan ve Slovenya Sınırlarında Vize İstiyor!

Sırbistan ve Slovenya Sınırlarında Vize İstiyor!

Sırbistan ve Slovenya, sınırlarında vize talep ediyor. Böylece Yunanistan'ın Makedonya sınırında olan İdomeni kasabasındaki on binlerce mültecinin Sırbistan, Hırvatistan, Slovenya ve Avusturya'ya geçişine izin verilmeyecek.

A+A-

Sırbistan İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Slovenya'nın, Sırbistan'ı salı gece yarısından itibaren yürürlüğe giren sınırlamalar konusunda bilgilendirdiği, Sırbistan'ın da aynı doğrultuda hareket ederek, Makedonya ve Bulgaristan sınırını geçerli vizesi olmayan mültecilere ve göçmenlere kapatacağı belirtildi.

Açıklamada, “Sırbistan, mülteciler için kolektif bir merkez olmayı kabûl edemez.” ifadesine yer verildi.

Slovenya Başbakanı Miro Cerar, daha önce ülkesinin sadece Schengen vizesinin gerektirdiği dökümanlara sahip kişilerin geçişine izin vereceğini duyurmuştu.

Slovenya ve Sırbistan'ın bu uygulaması, Yunanistan'ın Makedonya sınırındaki İdomeni kasabasında bulunan on binlerce mültecinin Sırbistan, Hırvatistan, Slovenya ve Avusturya'ya geçmesine izin verilmeyeceği anlamına geliyor. Avrupa ülkeleri bu önlemlerle Batı'daki Avrupa ülkelerine ulaşmak için kullanılan Balkan rotasından gelen “mülteci akını”nı durdurmayı amaçlıyor.

Kaynak: AA, Al Jazeera

HABERE YORUM KAT