1. YAZARLAR

  2. Ersoy Dede

  3. Sırada milletvekilleri mi var?
Ersoy Dede

Ersoy Dede

Yazarın Tüm Yazıları >

Sırada milletvekilleri mi var?

A+A-

Seçim döneminde Hazro Belediye Başkanı’nın oğlu kaçırılmıştı.

PKK tek bir şart öne sürdü; aile PKK’nın güdümündeki siyasi harekete katılacak, Ak Parti’den ayrılacaktı. Şartların yarısı yerine geldi. Aile Ak Parti’den ayrıldı ancak BDP’ye katılmadı. Yaklaşık bir yıl sonra yine benzer bir manzara ile karşı karşıyayız. Bu defa Ak Parti Kulp ilçe başkanı kaçırıldı. Talep yine aynı. “siyaset yapacaksa gelsin BDP’de siyaset yapsın”.. Peki ama neden? Cevabı çok açık. Yerel seçimlere Ak parti’nin güçlü bir kadroyla gittiğinin PKK tarafından görülmüş olması. Bunun yarattığı stres ile ilgili olarak ne yapacağını şaşırmış olan PKK, çareyi halka ulaşmayı başaran politikacıların sesini kısmakta buluyor. Bölgede siyaset yapmak ne kadar da zormuş meğer. Ya PKK’ya hizmet eden kadrolar arasında yerini alacaksın ya da... Allah (c.c) bölgedeki Ak Parti milletvekillerine güç kuvvet versin..

MİLLETVEKİLİ DEMİŞKEN

Geçen sene, adına “Devrimci Halk Savaşı” dedikleri hareketi başlattıklarında bölücü örgütün bir numaralı koltuğunda oturan Murat Karayılan’ın tehdidi vardı. KCK operasyonlarını kastederek; “onlar bizim milletvekillerimizi tutukluyorlar, biz de onların milletvekillerini tutuklayalım”.. Bu tehdidi o vakit ortalık çok karışık olduğu için fazla ciddiye almamıştık. Ama üzerinde biraz durup düşünmekte yarar var..

AYNI YERDE KAÇIRILDILAR

Bölgeyi ve Kürt siyasetini en iyi analiz eden isimlerden Kürt aydını İlhami Işık, Kulp ilçe başkanının kaçırılmasında başka unsurlar olduğunun da dikkatlerden kaçmaması gerektiğini savunuyor. En önemli unsur ise, yerel politikacının, geçen yıl kaçırılan kaymakam ile aynı noktada kaçırılmış olması.. Bu çok önemli bir veri. Zira geçen yıl o kaymakam kaçırıldığında bu bir zafiyetti. Ama aynı yerde yeniden bir kişi daha kaçırılıyorsa bu artık art niyete girer.. Işık’ın anlattığına göre bölge, karın en son eridiği yerlerden biri. Solundaki dağın gölgesinden güneş vuramadığı için kar uzun süre kalıyor. Ve bölge kar altındayken hayvanlar bile geçmiyor oradan. Kar kalktıktan sonra ise kontrol etmek o kadar kolaylaşıyor ki. Açık tarafı ovaya doğru rahat gözlenebilen bir alan olduğu için güvenlik güçleri çok rahat pozisyon alabilirlerdi. Üstelik bölge sabıkalı bir bölge olmasına rağmen o pozisyonu almadılar. Peki ama neden? Sen o bölgeyi kontrolsüz bırakıyorsun. Ve sonra “acaba adamımızı kim kaçırdı?” diye soruyorsun. Bunun “ihmal” olarak açıklanması bana mümkün görünmüyor. Kimse kusura bakmasın

NEREDE KAYMAKAMIMIZ?

Bizim PKK’nın elinde 4 yurttaşımız var. Kim olduklarının önemi yok. Fakat buradan sizlerle paylaşmama izin verin, o dört kişi için sivil toplum örgütleri, gerekli girişimleri yapmaktaydılar. Ve belki de çok kısa bir süre içinde o kardeşlerimiz de evlerine ailelerinin yanına dönecek. Peki ama, tam da kaçırılan dört kişiyi almak üzere olduğumuz bu dönemde bir de yerel siyasetçi neden kaçırıldı ki? Bu işin içinde iş, kısa sürede ortaya çıkacak.. Bakalım ne çıkacak?

¥

YAZMASAM OLMAZ

Kadıköy’deki savaş manzaraları neden yaşandı? Lafı eğip bükmeden söylemek lazım, ne yaşandıysa Play-Off sistemi nedeniyle yaşandı. Şike soruşturmaları başladığında yayıncı kuruluşun bu işten ne kadar da çok zarar edeceği yazılıp çiziliyordu. O dönem formülü bulan ağabeyler, muhtemel bir FB-GS final maçı için tezgahı kurdular. Normal şartlar altında hiçbir dönemde lig final maçının bu iki ezeli rakibe denk gelme ihtimali yoktu. Ama yaptılar oldu.. Başta play-off’a itiraz eden anlı şanlı spor yazarlarımız da, ne hikmetse (!) sonradan sustular biliyorsunuz.. O gece de, paranın patronları, ellerinde puro, viskilerini yudumlayıp kazandıkları paraları sayarken, gariban futbolsever gariban polisle kavga ediyordu. Afiyet olsun. Kalın sağlıcakla.

YENİ AKİT 

YAZIYA YORUM KAT