1. HABERLER

  2. HABER

  3. Sınırı Geçen Suriyeli Kürt Sayısı 60 Bini Aştı
Sınırı Geçen Suriyeli Kürt Sayısı 60 Bini Aştı

Sınırı Geçen Suriyeli Kürt Sayısı 60 Bini Aştı

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, bugün itibariyle Kobani'den gelerek sınırı geçen Suriyeli sayısının 60 bini aştığını bildirdi.

A+A-

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile İçişleri Bakanı Efkan Ala, Suriye sınırında incelemelerde bulunmak üzere Şanlıurfa'ya geldi.

Özel bir uçakla GAP Havaalanı'na gelen Kurtulmuş, Ala ve Eker, burada bir süre toplantı yaptıktan sonra askeri helikopterle Suruç ilçesine hareket etti. Hükümet yetkililerini taşıyan helikoptere güvenlik nedeniyle 2 helikopter daha eşlik etti.

SINIRI GEÇEN KİŞİ SAYISI 60 BİNİ AŞTI

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bugün itibariyle sınırı geçen Kobanili kardeşlerimizin sayısı 60 bini aşmıştır" dedi.

Kurtulmuş, "Kobani'den gelenlere hoş geldiniz diyorum, Allah bir daha kimseyi göçmen durumuna düşürmesin, en kısa zamanda evinize, yurdunuza dönersiniz. Bu Türkiye açısından bir iftihardır. Bizden çok daha zengin ülkeler bile 60 bin kişiyi bir gün içerisinde alamazlar. İnsanlığın son adası olan bu Anadolu topraklarına dünyanın neresinden kim geldiyse, hoş geldiniz diyoruz, dertlerini çözmeye gayret ediyoruz" diye konuştu.

Kurtulmuş, şu anda 30 bin Yezidi'nin de Türkiye sınırları içerisinde bulunduğunu bildirdi.

 

HABERE YORUM KAT