1. HABERLER

  2. HABER

  3. Sınır'daki Üç İle Daha Hava Savunma Sistemi
Sınır'daki Üç İle Daha Hava Savunma Sistemi

Sınır'daki Üç İle Daha Hava Savunma Sistemi

Rusya tehdidi üzerine Suriye sınırında önlemler artırıldı. Türkiye, 3 bölgeye daha hava savunma sistemi kuracak.

A+A-

NATO'nun Patriot sistemini geri çekmesi sonrası Suriye'den gelecek muhtemel tehdidi, Gaziantep, Şanlıurfa ve Adana'da konuşlu hava savunma sistemleriyle önlemeyi tasarlayan Türkiye, 3 bölgeye daha hava savunma sistemi kuracak.

Çankaya'daki zirvede alındığı öğrenilen karara göre yeni hava savunma sistemleri Hatay, Mardin ve Kilis'te kurulacak. Böylelikle güneyde bu amaçla kurulu sistem sayısı 6'ya çıkacak.

Şanlıurfa Kaşmertepe'deki 226 No'lu Taşınabilir Hava Radar Üssü, Şanlıurfa Arat Dağı'nda konuşlu 21'inci HAWK Batarya Üssü ile Gaziantep Almalıtepe'deki 13'üncü HAWK hava savunma filoları uzunca bir süredir Suriye hava sınırında alarm reaksiyon nöbetinde bulunuyor. Ayrıca Suriye sınırında hava savunma kapsamında havadan devriye görevleri icra etmek üzere Ankara'dan İncirlik'e intikal eden 14'inci Filo Komutanlığı ve 141'inci Hat Bakım Komutanlığı görev yapıyor.

Hudutta 7/24 teyakkuz

Rusya'nın Suriye sınırındaki tacizlerinin sürmesi üzerine TSK, hudut bölgesinde devriye görevi yapan savaş uçağı sayısını artırdı. İlk tacizi yaşandığı 3 Ekim'den buyana Hava Kuvvetleri Komutanlığı 8 uçakla 24 saat esasına dayalı olarak Suriye hava sınırında devriye görevi yürütüyor.

Kaynak : Yeni Şafak

Etiketler :

HABERE YORUM KAT