1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Sınırda Patlayan Bombanın Hedefi Neresiydi?
Sınırda Patlayan Bombanın Hedefi Neresiydi?

Sınırda Patlayan Bombanın Hedefi Neresiydi?

Türkiye'nin Suriye helikopterini düşürmesinin ardından Şam yönetimi, Cilvegözü Kapısı'nın karşısında mülteci kampını hedef aldı.

A+A-

Bombalı araçla düzenlenen saldırıda, 7 kişi öldü. Asıl planın, Cilvegözü'ne misilleme olduğu ileri sürüldü.

Türkiye hududunu ihlal ettiği gerekçesiyle Suriye ordusuna ait helikopterin düşürülmesinin ardından sınırın öbür yanı, büyük bir patlamayla sarsıldı. Geçtiğimiz şubat ayında Cilvegözü'nde, mayısta ise Reyhanlı'da gerçekleşen bombalı saldırıların bir benzeri bu sefer sınır kapısının hemen karşısındaki Bab el Hava'yı hedef aldı.

Bir süre önce kapatılan Cilvegözü Sınır Kapısı'nın Suriye tarafında bomba yüklü bir aracın infilak etmesi sonucu 7 kişi öldü, 20 kişi de yaralandı. Suriye'nin İdlib kenti Sarmede Kasabası ile Bab el Hava Sınır Kapısı arasındaki bölgede meydana gelen patlamanın, bu bölgedeki mülteci kampına 100 metre uzaklıkta olduğu bildirildi. Bombalı aracın hedefinde Suriyeli 5 bin kişinin yaşadığı mülteci kampı mı, yoksa Reyhanlı'daki Cilvegözü Sınır Kapısı mı olduğu belirsizliğini koruyor.

GEÇİŞLER DURDURULDU

Reyhanlı'nın yaklaşık 3,5 kilometre dışında meydana gelen saldırı sonrası her yer bir anda savaş alanına döndü. Bölgede dumanların yükseldiği görülürken, çok sayıda yaralı Bab el Hava Hastanesi ile Atme Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Durumu ağır olduğu belirtilen 2 kişinin ise Reyhanlı Devlet Hastanesi'ne getirildiği öğrenildi. Bomba yüklü aracın infilak etmesiyle 15 araç da kullanılamaz hale geldi. Yanan araçlara müdahale eden itfaiye ekipleri yangını kısa sürede kontrol altına aldı. Kısa bir süre önce Cilvegözü Sınır Kapısı'na önlem amaçlı gönderilen ambulansların, patlama nedeniyle yaralanan kişiler için bölgeye sevk edildiği ifade edildi.

Özgür Suriye Ordusu'na bağlı muhalif askerler ise bölgede güvenliği sağlamak için Türkiye tarafına geçişlere, güvenlik gerekçesiyle izin vermiyor.

X-RAY'e Takılırdı

11 Şubat'taki aracın içine konulmuş bombanın patlatılmasıyla Cilvegözü Sınır Kapısı yakınında 17 kişi hayatını kaybetmişti. Saldırı sonrası hem Cilvegözü'nde hem de diğer sınır bölgelerinde güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarılmış ve denetimler de sıklaştırılmıştı. Her gün birçok Suriyelinin geçiş yaptığı kapılara, araçların içindeki bomba benzeri yoğunluğu fark etmek için de X-RAY cihazları yerleştirilmişti. Sınırın birkaç kilometre ötesindeki son saldırının hedefinde Cilvegözü olup olmadığı gizemini koruyor. Ancak uzmanlar bombalı aracın sınır bölgesine iyice yaklaşmış olması halinde, X-RAY cihazları sayesinde bunun rahatlıkla fark edilebileceğine vurgu yapıyor.

 

HABERE YORUM KAT