Sınırda Baas Rejimine Protesto

21.05.2011 22:47
Sınırda Baas Rejimine Protesto
Kilis Öncüpınar Suriye sınır kapısında bir çok kuruluşun desteği, Türkiye'de yaşayan Suriyeliler Suriye’de yaşanan olayları protesto ettiler.

Kilis Öncüpınar Suriye sınır kapısında Cuma günü 100 araçlık konvoy ile İstanbul, Ankara Adana, Alanya, Adıyaman Kahraman Maraş, Şanlı Urfa, Malatya, Osmaniyei Hatay, Diyarbakır'dan gelen sivil toplum örgütü temsilcileri ve Türkiye'de bulunan Suriyeli öğrencilerin katılımı ile Suriye'de yaşanan olaylar protesto edildi.

Eylemde konuşan İHH yönetim kurulu üyesi Osman Atalay; Suriye'nin dünyaya tamamen kapatıldığı tam bir medya karartması uygulandığını. 2 aydır ölümler, tutuklanmalar ve işkencelerle beraber, Suriye'de de Halepçe ve Bosna'da yaşananların gerçekleşmesinden korkulduğunu söylerken. İKÖ ve Arap Birliği, Kızılhaç, BM ve UCM gibi uluslararası kurumların Suriye'de yaşananlara sessiz kalmasını kınadı. Suriye'de Gazze ve Srebrenitsa'da yaşanan katliamların benzeri yaşanmakta olmasına rağmen sessizliğin ürkütücü olduğunu açıkladı.

Anadolu Platformu adına, Turgay Aldemir konuşmasında müslümanların kardeş olduğunu ve sivil toplum kuruluşlarının görevinin adaletle merhametle olaylara yaklaşması gerektiğini ve Suriyeli kardeşlerimizin sonuna kadar yanlarında olmamız gerektiğini söyledi.

Mazlumder Gaziantep şubesinden Mehmet Alkış ise, Suriye'de yaşanan katliamlara sessiz kalmanın inanç ve tarihi sorumluluğumuz açısından bizleri üzen bir tarafı vardır. Suriye halkı dünyanın gözü önünde katliam yaşarken olaylara siyasi bir açıdan sessiz kalmanın bedeli çok ağır olabilir dedi. Suriyeli Esma Muhammed ülkesinde yaşananlar ile ilgili şiir okudu. Suriyeli dr. Hamdi Osmanoğlu ise Türkiye'deki kuruluşlara verdikleri destekten dolayı teşekkür etti...

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim