Sınır Tanımayan Doktorlar’dan ABD'nin Kunduz Raporuna Tepki

30.04.2016 12:18
Sınır Tanımayan Doktorlar’dan ABD'nin Kunduz Raporuna Tepki
Sınır Tanımayan Doktorlar örgütün, geçen yıl Afganistan'ın Kunduz şehrinde bir hastaneyi vuran ABD'nin yaptığı soruşturmayla ilgili sonuçlara tepki gösterdi.

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) örgütü, ABD'nin geçen yıl Afganistan'da örgüte ait bir hastanenin bombalanmasıyla ilgili bugün açıkladığı soruşturmanın sonuçlarına tepki gösterdi.

Örgütün Başkanı Meinie Nicolai, MSF'nin internet sitesinde yer alan açıklamasında, ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Joseph Votel'in düzenlediği basın toplantısında sonuçları açıklanan soruşturmayla ilgili olarak, "Bugünkü brifing, nüfusun yoğun olduğu yerleşim bölgesinde kontrolsüz bir askeri operasyonun itirafı, ABD güçlerinin savaşın temel yasalarına uymakta başarısız olduğu anlamına geliyor" ifadesini kullandı.

Nicolai, "ABD'nin tarif ettiği koşullar çerçevesinde, saldırının durdurulmamasının anlaşılmaz olduğunu ve kasıtlı olsun ya da olmasın, uluslararası hukukun vahim ihlali anlamına geldiğini" belirtti.

Meinie Nicolai, günümüzde Afganistan, Suriye ya da Yemen'de savaş bölgelerinde mücadele eden çok uluslu koalisyonların, sorumluluklarından kaçamayacağının altını çizerek, saldırıdan kurtulan meslektaşları dahil olmak üzere MSF ekiplerinin, Afganistan'da çatışmanın tüm taraflarından kesin ve güçlü bir teminat almadan tekrar Kunduz'a çalışmaya gönderilemeyeceğini söyledi.

CENTCOM Komutanı Joseph Votel, yaptığı basın toplantısında, ABD ordusunun Kunduz kentinde Ekim 2015'te düzenlediği hava saldırısında bir hastaneyi vurmasına ilişkin yaptıkları soruşturmanın sonuçlarını açıklamıştı.

Votel, çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği saldırının "insan ve cihaz hatalarından kaynaklandığı" ve "ekipte hiç kimsenin hedefin bir hastane olduğunu bilmediği" sonucuna vardıklarını belirterek, "Bu bir savaş suçu değildir" ifadesini kullanmıştı.

Olaya karışan ABD askerlerine suç isnat edilmeyeceğini belirten Votel, hastanenin "vurulmayacak yerler" listesinde bulunduğunu fakat olaya karışan askerlerin bu listeye ulaşımı olmadığını söylemişti.

ABD savaş uçakları 3 Ekim 2015'te ülkenin kuzeyindeki Kunduz kentinde MSF tarafından işletilen hastaneyi 1 saat boyunca havadan hedef almış, saldırıda hastaların da aralarında bulunduğu 42 kişi hayatını kaybetmiş, 65 kişi de yaralanmıştı.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim