1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Sınır Kapısında Gerginlik: 1 Polis Hayatını Kaybetti
Sınır Kapısında Gerginlik: 1 Polis Hayatını Kaybetti

Sınır Kapısında Gerginlik: 1 Polis Hayatını Kaybetti

Şanlıurfa'nın Akçakale Gümrük Kapısı'nda, Suriyeli göçmenler ile güvenlik güçleri arasında arbede yaşandı. Olaylarda bir polis memuru hayatını kaybetti.

A+A-

Gümrük kapısına gelen çok sayıda Suriyeli göçmen, Türkiye'ye geçiş yapmak istedi. Geçişlerin koordineli yapılmasını talep geden güvenlik güçleri ile göçmenler arasında çıkan tartışma kısa sürede taşların da kullanıldığı arbedeye dönüştü.

Akçakale Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan, sınırdan geçmek isteyen Suriyelilere polisin müdahale ettiğini söyledi.

Güvenlik güçlerinin grubu geri gönderdiğini ancak gruptakilerin kapıya taşla saldırıya başladığını ifade eden Ayhan, şöyle konuştu:

"Yaklaşık bin Suriyeli Akçakale Sınır Kapısı'ndan pasaportsuz girmek istedi ancak güvenlik güçleri bu duruma müsaade etmedi. Polisler onları geri gönderince, bizim gümrük kapısına doğru taşlı saldırıya başlamışlar. Ondan sonra bizim tampon bölgesinde bulunan kulübelerimizi yaktılar. Söndürdük. Olay yatıştı diye düşünerek geri çekildik. İdare binasına geldikten sonra baktık rastgele silah sıkmaya başladılar. Şimdi durum sakin ama ilçede bir tedirginlik var."

Polis memuru hayatını kaybetti

Olayda yaralanan polis memuru Ferhat Avcı, Akçakale Devlet Hastanesindeki ilk müdahalenin ardından sevk edildiği Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hayatını kaybetti.

4 yıllık polis memuru olduğu öğrenilen Avcı'nın, Gaziantep'in İslahiye ilçesi nüfusuna kayıtlı olduğu öğrenildi.

Avcı'nın cenazesinin, Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve ve Araştırma Hastanesindeki otopsinin ardından yakınlarına teslim edileceği bildirildi.

Olayda yaralanan 11 kişinin tedavisi devam ediyor.

Yardımlar bekletiliyor

Türkiye'den Suriyeli ihtiyaç sahiplerine gönderilen yardım malzemelerini götüren tır şoförleri, yüklerini sınır bölgesine boşaltmak için bekliyor.

Tır şoförü Hüseyin Alpak, Niğde'den yüklediği patatesleri sınıra getirdiğini belirterek, "Bugün bazı olaylar çıktı, birkaç kişi de yaralandı. Burada biz de şahit olduk. Canımızı zor kurtardık. Tam patatesleri tırlara aktarıyorduk ki o an olaylar oldu. Suriyeli hamallar kaçınca biz de mecbur arabalarımızı dışarıya çıkardık" dedi.

Bu arada, bölgedeki güvenlik önlemleri devam ederken bazı Suriyelilerin, gümrük kapısından ülkelerine geçiş yaptığı görüldü.

AA


 

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum