Sina'da Tampon Bölge Zorla Uygulanacak

30.10.2014 16:25
Sina'da Tampon Bölge Zorla Uygulanacak
Mısır'da darbe Başbakanı İbrahim Mihleb, yayınladığı genelgeyle Gazze sınırında insansız hale getirilecek bölgenin sınırlarını belirledi. Evlerini boşaltmak istemeyenler zorla çıkarılacak.

Karara göre Gazze sınırındaki insansız bölge 500 metre genişliğinde olacak. Belirlenen bölgedeki evler boşaltılacak ve evleri boşaltılanlara başka yerlerde ev verilecek. Karar gereğince, direnenler evlerinden zorla çıkarılacak ve mal varlıklarına el konacak.

Kuzey Sina Valisi Abdulfettah Harhur da, evleri boşaltılanlara tazminat ödeneceğini ve evlerini terk etmek istemeyenlerin zorla çıkarılacağını söyledi. Harhur, ‘Boşaltılacak alanda 680 konut bulunuyor. Bunların 200’ü içlerinden tünel kazıldığının tespit edilmesinin ardından daha önce yıkılmıştı’ dedi.

Kuzey Sina Valisi, evleri boşaltılan ailelere üç ay boyunca aylık 900 Cüneyh (yaklaşık 290 Türk Lirası) yardım yapılacağını da bildirdi.

Al Jazeera'ya konuşan bazı hukukçular, Refah kentinde yürütülen yıkım işlemlerinin Mısır Anayasası'nın 63. maddesine aykırı olduğunu söyleyerek eleştirdi.

Bölgedeki görgü şahitleri Mısır ordusunun yıkımlarının bir süredir devam ettiğini belirtti.

Sinalılar, Mısır’da işbaşına gelen hükümetlerin sorunlarına duyarsız kaldığını ve vaatlerini yerine getirmediğini söylüyor. Bazı Sinalılar, hükümetin ihmalinden dolayı bazı kişilerin yasadışı işlere bulaştığını da vurguladı.

İsmini vermek istemeyen bir öğretmen, Al Jazeera’ye, hükümetin yıkım kararının insanları mağdur ettiğini ve evleri yıkılan kişilere yeterli süre verilmediğini ifade etti ve yapılanların bölge halkının vatana bağlılığını ve devlete saygısını azaltacağını da ekledi.

İnsansızlaştırılan bölgede oturan bir vatandaş, kendilerine üç seçenek sunulduğunu söyledi: İstimlak bedelinin ödenmesi, yakın bölgede bir ev ya da üzerine ev yapmak için arazi. 

Al Jazeera

Etiketler: , ,
  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim