1. YAZARLAR

  2. Ali İhsan Karahasanoğlu

  3. Şimdi de, “Evren’in çaycısını gözaltına alamazsınız” diyecekler
Ali İhsan Karahasanoğlu

Ali İhsan Karahasanoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Şimdi de, “Evren’in çaycısını gözaltına alamazsınız” diyecekler

A+A-

Ben, “İlker Başbuğ’u tutuklayanlar, darbenin esas kralı olan 12 Eylül darbesine niye sessizler? Çünkü 12 Eylül, AKP’nin babası” açıklamalarının arka planında, gerçekten bir dayanak olup olmadığını kara kara düşünürken...

Bir baktım, Kenan Evren hakkında iddianame düzenlenmiş. Ve devlet başkanlığı da yapmış olan Kenan Evren, sanık sandalyesine oturmamak için, klasik hastane numarasına yatmış..

“Suçlamalar yersiz. Tüm darbelere dokunuluyor” diye endişelerime son verecekken..

Birden aynı ses kulağıma fısıldadı: “Kenan Evren’i göstermelik yargı önüne çıkaranlar, Çevik Bir’i kendilerine danışman yaptılar.. 28 Şubat’ı yargılasınlar da görelim.. Yargılayamazlar. Çünkü 28 Şubat’ın ürünü bunlar..”

Sıradan köşeciler değil.

Sıradan televizyoncular değil.

Ana muhalefet partisinin genel başkanı dile getirdi, bu iddiayı..

Sadece o da değil.

MHP’nin ileri gelenleri de, aynı iddiayı, büyük bir ciddiyetle gündeme taşıdılar..

Günler geçti..

28 Şubat’la da ilgili bir soruşturma açılmak üzere olduğu açıklandı.

İnsan için ekmek ve su ne ise.. CHP için de aynı konumdaki “darbe”, yeni genel başkan döneminde zorunlu ihtiyaç listesinden çıkarılmış gibi hava estirildiğinden, gazeteciler Kemal Bey’i çevirip soruyorlar: “Henüz gözaltı falan yok ama.. 28 Şubat soruşturması da başlamış. Ne dersiniz?”

Verilen cevap şu: “Ben 28 Şubat olaylarının sağlıklı bir sorgulama sürecine tabi tutulacağına inanmıyorum. Nedeni de şu; o süreç bugünkü iktidarı doğurmuştur. Kendisini doğuran sürece karşı dava açmaz. Sorgulamaz da onu.”

Ne kadar rahat. Ne kadar ciddi bir cevap..

28 Şubat’ı dakika dakika yaşamış olsak da...

O süreçte kimlerin derdest edilmek istendiklerini, kimlerin o sürece destek verdiklerini isim isim ve en ince ayrıntıları ile biliyor olsak da..

Rahmetli Erbakan Hoca’nın 28 Şubat kararlarını imzalamayıp ertesi günü siyasi parti başkanlarını ziyaret edip, Bülent Ecevit ve Deniz Baykal’dan ret cevabı aldığını biliyor olsak da..

Aynı süreçte, Tayyip Erdoğan’ın, hikayeden bir dava ile, belediye başkanlığından ayağının kaydırıldığı ve “Muhtar bile olmaz” manşetleri attırıldığını biliyor olsak da..

Yine de şeytan bu..

İnsanın aklına “Acaba” geliyor.

“Acaba gerçekten, Balyoz’a dava açılacak.. Darbe tahrikçisi Balbay’a, Odatv’cilere dava açılacak.. Hatta 12 Eylül’e dava açılacak.. Ama 28 Şubat’a dava açılmayacak mı, acaba?”

Ve dün sabah..

Dün sabah bir de baktık ki, acaba macaba yok..

Çevik Bir gözaltında..

Düne gelinceye kadar, “Emekli generallerden ne istiyorsunuz? Sizi iktidardan düşürmek isteyen muvazzaf generaller var, onlara niye dava açamıyorsunuz da, emekli Çetin Doğan’ı tutukluyorsunuz..”dan tutun..

“Darbenin teşebbüsüne dava açıyorlar.. Darbenin gerçeğine dava açamıyorlar. 2003’te darbeye teşebbüs edilmiş. 12 Eylül’de ise darbe yapılmış. Teşebbüsüne değil gerçeğine, yani 12 Eylül’e dava açın da görelim”e kadar..

Ve sonrasında “28 Şubat’ın size karşı yapıldığını iddia ediyorsunuz. Oysa sizi iktidara 28 Şubat getirdi. 28 Şubat’a dava açın da görelim”e kadar..

Yapılanları beğenmeyip, gündemi hep başkalarına yönelten CHP Genel Başkanı’na kulak veriyoruz..

“Adalet intikam duygusuyla aranırsa, orada adalet olmaz. Adalet yüce bir kavramdır, adalet toplumun vicdanı demektir. Verilen kararın, toplum vicdanında kabul edilmesi demektir.”

Haydaaa.

Daha düne kadar, “28 Şubatçıları yargılayın” demiyor muydun be adam?

Hatta kışkırtıcı laflar edip, “Yargılayamazsınız” demiyor muydun?

Ne oldu da, çarkediverdin hemen..

¥

Şimdi merakım, bundan sonra kimi hedef gösterecekler?

Evet, sırada Yaşar Büyükanıt var ama..

Onun da gözaltına alınması, artık an meselesi..

Şimdiden düşünmeleri lazım..

Büyükanıt gözaltına alındığında, kimi hedef gösterecekler..

“Şunu da alın da göreyim” diye, kimin gözaltına alınamayacağını iddia edecekler?

Kim olabilir?

Bunlarda utanma yoktur..

“Büyükanıt’ın çaycısını gözaltına alın da göreyim” diyebilirler..

“Evren’in odacısını gözaltına alın da göreyim” diyebilirler..

Hatta ölmüş darbecilerin yargılanamayacağını ileri sürerek, yine “Bakın dava açamadılar. Güven Erkaya’ya niye dava açmıyorlar? Çünkü bunlar 28 Şubat’ın ürünü” diyebilirler..

YENİ AKİT 

YAZIYA YORUM KAT