1. HABERLER

  2. HABER

  3. Silvan'daki Operasyon Havadan Görüntülendi
Silvan'daki Operasyon Havadan Görüntülendi

Silvan'daki Operasyon Havadan Görüntülendi

Silvan'da PKK'lılara yönelik operasyon, havadan görüntülendi.

A+A-

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde hendek kazıp yola barikat kuran özerklik ilan eden PKK'lı militanlara yönelik operasyon, helikopterden görüntülendi.

AA'nın ulaştığı görüntülerde, PKK örgütü mensuplarına yönelik yaklaşık 700 asker ve polisin katılımıyla düzenlenen operasyona ilişkin anlar yer alıyor.

İlçede önceki gün 01.00'de ilan edilen yasağın dün 07.00'de sona ermesine kadar etkili şekilde sürdürülen hava destekli operasyon sırasında helikopterden çekilen görüntülere göre, militanlar gizlendikleri evlerin damından güvenlik güçlerine uzun namlulu silahlarla saldırıda bulunmak için pusu kuruyor. Güvenlik güçleri, pusu kuran militanlara müdahalede bulunuyor.

Ellerinde uzun namlulu silahlarla hendeklerin etrafında nöbet tuttuğu görülen yüzü maskeli ve siyah giysili örgüt mensupları, devriye gezen polisleri görünce, üst üste dizilen kum torbalarını mevzi gibi kullanarak gizlenmeye çalışıyor. Militanlar, barikatların arkasından sürünerek ara sokaklara kaçıyor.

Saldırıların ilçedeki tahribatını da yansıtan görüntülerde, bazı binaların önündeki araçların militanlarca yakılması ile Tekel, Mescit ve Selahattin mahallelerinde cadde ve sokaklara kazılan hendeklerin zırhlı iş makineleriyle kapatılması, kurulan barikatların kaldırılması, bazı sokaklara bırakılan patlayıcı düzeneklerin temizlenmesi ve sokak ortasına barikat olarak bırakılan araçların kaldırılması da yer alıyor.

Ara sokaklarda gruplar halinde hareket ettikleri görülen militanları gören çocuklu ailelerin korkarak bölgeden hızla uzaklaşmaya çalışması, kameralara yansıyan görüntüler arasında.

Bazı sokakların köşe başında bekleyen militanların güvenlik güçlerine el yapımı patlayıcı ile saldırıda bulunduğu, uzun namlulu silahlarla ateş ettiği görülüyor. Bu sırada yükselen duman da kameraya yansıyor.

İlçede güvenlik güçlerince PKK örgütü mensuplarına yönelik düzenlenen operasyonda, 3 av tüfeği, el yapımı 9 bomba, 8 roketatar mühimmatı, 4 roketatar motoru, mutfak tüpü içine hazırlanmış bomba düzeneği ve çeşitli mühimmat ve malzeme ele geçirilmiş, 11 hendek kapatılıp 20 barikat kaldırılmış, 4 PKK militanı öldürülmüştü.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT