1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. 'Silah Olsa Lazkiye'yi Özgürleştiririz'
'Silah Olsa Lazkiye'yi Özgürleştiririz'

'Silah Olsa Lazkiye'yi Özgürleştiririz'

Suriye’nin sınır kasabası Keseb’in ele geçirilmesinde büyük rol oynayan Türkmen tugayının komutanlarından Ali Şehirli cephedeki son durumu Al Jazeera’ye anlattı.

A+A-

Al Jazeera, Türkmen komutan Ali Şehirli ile Suriye'nin Türkmen dağlarındaki karargâhında konuştu. Şehirli, bölgede savaşan tüm Türkmen birliklerinin bağlı bulunduğu 2. Fetih Tümeni'nin komutanı.

1350 askeriyle 3 yıldır Türkmenlerin zorlu coğrafi koşullara rağmen direnişi sürdürdüğü Bayırbucak bölgesi, son dönemde muhaliflerin Keseb kasabasını ele geçirmesiyle savaşın en önemli cephelerinden biri haline geldi. 

Ali Şehirli komutasındaki Türkmen birlikleri, Nusra Cephesi ve İslami Cephe ile birlikte, 20 Mart gecesi rejimin elindeki Keseb sınır hattına sızarak kapıyı ele geçirdi. Şehirli, son saldırı sürecinde 28 silahlı Türkmen muhalifin öldüğünü söyledi. 

Türkmen Dağı bölgesi üç yıllık iç savaşta ülkedeki diğer cephelerden daha sakin kalmıştı. Ensar’uş Şam Tugayı Komutanı Ebu Musa, 15 gün önce Keseb ve tüm sınır boyuna yönelik operasyon kararı aldıklarını açıklamıştı. Şehirli “Şayet silah ve mühimmat desteği bulursak Lazkiye’yi de özgürleştiririz” dedi.

'Ermeniler öldürüldü' iddiasına yalanlama

Keseb’te yaşayan Ermeni ve Alevilerin katledildiği haberlerini şaşkınlıkla izlediklerini söyleyen Türkmen komutan "Burada tek bir Ermeni dahi ölmedi. Hiçbir Ermeni'nin  malına, canına tecavüz olmadı. Keseb burada, merak edenler gelip her şeyi kendi gözleri ile görebilir. Ne ibadet mekânları ne de evleri ve geride bıraktıkları mallarına zarar verildi. Ancak bölgede Ermeni ve Alevi katliamı yapıldığı haberlerini şaşkınlıkla izliyoruz." diye konuştu. 

Alevi köyleri hala rejimde

Alevi köylerinin ele geçirildiği ve buralarda yaşayanların katledildiği iddialarına da cevap veren Türkmen komutan “Son saldıranlarla kontrolümüze giren başta Keseb olmak üzere bir kaç Ermeni kasabası ve köyü oldu. Ancak henüz hiçbir Alevi köyu elimize geçmedi. Bu iddialar nasıl ortaya atılabiliyor? Daha da kötüsü bu yalanlara birçok insan nasıl inanıyor anlayamıyoruz. Bizim özgürleştirdiğimiz bölgelerde yasayan Alevi ve Ermeni nüfusun neredeyse tamamı Esed güçleriyle birlikte çekildiler. Burada kalanlara ise tüm gruplar olarak aldığımız kararla en küçük bir olumsuz tavır sergilenmedi." dedi.

Türkmen komutan sözlerine şöyle devam etti:

"Üzerine basarak ve ısrarla yine söylüyorum burada tek bir Ermeni’nin öldürüldüğünü ispat etsinler biz tüm suçlamaları kabul edeceğiz. Hatta Keseb’de kalan ancak muhaliflerin kasabayı ele geçirmesinden sonra Lazkiye’ye gitmek isteyenleri de biz Cisr Eş Şuğur güzergâhından güvenli bir biçimde Lazkiye’ye ulaştırdık. Yalan ve iftiralarla, olmayan ve bundan sonra da olmayacak katliam haberleri yapanlar, Beşşar Esed rejimi tarafından yüz binlercesi vahşice katledilen ve de katledilmeye devam edilenleri acaba neden görmüyor?"

'Esed geri dönemez'

“Biz sarp dağların kuşattığı bu bölgeyi yeniden zulme ve esarete teslim etmeyeceğiz. Lazkiye ve çevresinde halen mahsur durumda yüze yakın köy var, açlıktan ve Esed’in katliamından izler görmek isteyenler gidip oralara baksınlar" diyen Türkmen komutan, 'Suriyeli Türkmenlerin savaşta kendilerine destek veren Türkiye hükümetini hiçbir zaman unutmayacağını, tüm dünyanın unuttuğu Suriye’nin mazlum halkının Esed'i devirerek özgür bir Suriye devleti kuracağını' söyledi. 

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT

1 Yorum