1. HABERLER

  2. HABER

  3. Şikecilere Kıyak İndirime Meclisten Onay
Şikecilere Kıyak İndirime Meclisten Onay

Şikecilere Kıyak İndirime Meclisten Onay

Şike cezasına verilecek 5-12 yıl hapis cezasını 1-3 yıla indiren 1. madde TBMM'de kabul edildi.

24 Kasım 2011 Perşembe 00:08A+A-

TBMM Genel Kurulunda, sporda şike cezalarını azaltan kanun teklifinin birinci maddesi kabul edildi.

Kabul edilen 1. maddeye göre, belirli bir spor müsabakasının sonucunu etkilemek amacıyla bir başkasına kazanç veya sair menfaat temin eden kişiye 5 yıldan 12 yıla kadar hapis yerine, ''1 yıldan 3 yıla'' kadar hapis cezası verilecek.

Suçun federasyon veya spor kulüpleri ile spor alanında faaliyet gösteren tüzel kişilerin genel kurul ve yönetim kurulu başkan veya üyeleri, teknik veya idari yöneticileri ile kulüplerin ve sporcuların menajer veya temsilciliğini yapan kişiler tarafından işlenmesi halinde, ceza yarı oranında artırılacak.

Şike ve teşvik primi kapsamına giren suçlarla ilgili olarak, Ceza Muhakemesi Kanununa göre hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilemeyecek, verilen hapis cezası seçenek yaptırımlara çevrilemeyecek ve ertelenemeyecek.

Bu maddede tanımlanan suçlardan dolayı cezaya mahkumiyet halinde kişi; ayrıca TCK'nın 53. maddesi hükümlerine göre, spor kulüpleri ve federasyonlar bünyesinde sportif faaliyetler icra edilen tüzel kişilerin yönetim ve denetim organlarında görev yapamayacak.

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, teklifin 2. maddesi üzerinde görüşmeler sürerken çalışma süresinin tamamlanması üzerine, birleşimi yarın saat 14.00'de toplanmak üzere kapattı.

TRTHABER 

HABERE YORUM KAT