1. HABERLER

  2. HABER

  3. Şike Yasası Mafyalaşmayı Artıracak
Şike Yasası Mafyalaşmayı Artıracak

Şike Yasası Mafyalaşmayı Artıracak

AK Parti Milletvekili Şamil Tayyar, sporda şiddet yasasına ilişkin değişikliğin örtülü af niteliğinde olduğunu ve sporda mafyalaşmaya yol açacağını iddia etti.

24 Kasım 2011 Perşembe 19:12A+A-

7 ay önce yürürlüğe giren sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesine dair kanunda değişiklik yapılıyor. Değişiklik dört partinin ortak teklifi olarak meclis gündemine getirildi ancak BDP son anda tavır değiştirerek imzasını çekti, teklifin Genel Kurul’da görüşülmesi esnasında ise muhalefet yapmaya başladı. İşte bu karışık fotoğrafı AK Parti’nin sözünü esirgemeyen Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar yorumladı.

ŞİKEDEN TUTUKLU BULUNANLARA ÖRTÜLÜ AF

Sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesine dair kanunda değişiklik yapılıyor. Bu ne anlama geliyor?

Bu teklif bu haliyle yasalaşırsa, devam etmekte olan spordaki şike soruşturmasına açık müdahale anlamı taşır. Çünkü, bu düzenleme, şike soruşturmasında tutuklu bulunan Aziz Yıldırım başta olmak üzere tüm şüpheliler için örtülü af niteliğindedir.

Neden?

Bu düzenlemeyle sadece bazı suçlar için öngörülen ceza miktarı aşağıya çekilmiyor, spordaki şike eylemi, organize suç yani çete suçu kapsamından çıkartılıyor.

Teklifin yasalaşması durumunda, sanıklara tahliye yolu açılacağı gibi soruşturma dosyasının ortada kalma ihtimali belirecektir. Çünkü yeni düzenleme, bu iddiaların artık ağır cezada değil sulh veya asliye cezada görülmesini hükme bağlıyor, özel yetkili savcı ve hakimleri devre dışı bırakıyor.

Bu yasanın çıkması futboldaki kaosu bitirmek yerine arttıracak mı demek istiyorsunuz.

Evet, o nedenle, bu yasadan sonra spordaki mafyalaşmanın önüne geçmek imkansız hale gelecektir. Asla bu ölçekte bir operasyon yapılması bir daha mümkün olmayacaktır.

Ayrıca, teklifin gerekçesinde belirtildiği gibi, bu düzenleme, Ergenekon ve Balyoz davalarını olumsuz etkileyebilir. Bakın Adalet Komisyonu Raporu’nda aynen şu ifadeye yer veriliyor: “Teklifin bir mutabakat sonucu imza altına alındığı göz önünde bulundurulduğunda, özellikle tutukluluk süresinin kısaltılması noktasında gerekli çalışmaların da aynı mutabakat çerçevesinde yapılmasının önünde herhangi bir engelin olmadığı gözlerden kaçmamaktadır.”

Güzel konuşuyorsunuz da Şamil Bey, bu teklifin altında sizin partinizin de imzası var.

Ayrım yapmaksızın, teklife imza atan tüm grup temsilcilerinin iyi niyetle hareket ettiğini düşünmek istiyorum.

Biz de iyi niyetle hareket ettiğini düşünmek isteriz ama siz de bilirsiniz ki, siyaset niyetlerle değil, eylemlerle yapılıyor. AK Parti’nin şu andaki eylemi de sizin itiraz ettiklerinizin tam tersi.

Hem kendi grubumu hem muhalefeti bu konuda uyarıyorum. Gelin, İstanbul dukalığının ve spor mafyasının oyununu bozalım. Aksi halde kamu vicdanını kanatırız.

Turktime / Talat Atilla 

HABERE YORUM KAT