1. HABERLER

  2. HABER

  3. Şike Soruşturması Silaha Dayandı!
Şike Soruşturması Silaha Dayandı!

Şike Soruşturması Silaha Dayandı!

Pek Çok Askeri İhaleyle İlgili Ciddi Detaylar Var!

A+A-

Ergenekon Terör Örgütü’nün finansmanının savunma ihalelerinden yapıldığına dair iddialar netleşirken, Şike Operasyonu kapsamında yapılan teknik takipte, bu yönde çok sayıda bilgi ve bulguya ulaşıldığı öğrenildi. Şike operasyonunda gözaltına alınan isimlerle ilgili halen Genelkurmay Askeri Savcılığı’nda devam eden soruşturmalarla, şike operasyonu kapsamında elde edilen bu yeni bilgilerin hem askerî, hem de sivil adli makamlarca değerlendirildiği belirtiliyor.

İhale Tiyatrosu

Akit, şikecilerin adının karıştığı savunma ihalelerinin detaylarına ulaştı. İşte onlardan birisi: Savunma Sanayii Müsteşarlığı Deniz Araçları Daire Başkanlığı’nın yürüttüğü MİLGEM ve yeni tedarik edilecek havuzlu Çıkarma Gemisi (LPD) projesine teklif veren firmalar arasında “bir ihale tiyatrosu” oynandı. İhaleye giren firmaların, bir firma lehine anlaşmalı olarak çekildikleri ve adrese teslim bir iş yapıldığı ileri sürülürken, söz konusu firmalardan DEARSAN firmasının perde gerisindeki sahibi olduğu öne sürülen Aziz Yıldırım’ın geçtiğimiz Nisan ayı içerisinde Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nda Deniz araçları Daire Başkanı Serdar Demirel’i ziyaret ettiği ortaya çıktı. Bu ziyaretin ardından teklif veren 5 firmanın 2’ye düşürüldüğü ve daha sonra da Yıldırım’ın aracılık ettiği DEARSAN’ın ihaleden rakibi olarak gözüken RMK lehine çekildiği anlaşıldı.

Çok Ciddi Detaylar Savcıların Önünde

Yıldırım, daha önce de DEARSAN’ın yüklenici olarak seçildiği Yeni Tip Karakol Botu projesinde SSM’ye verilen yaklaşık 25 milyon Euro’luk banka teminat mektubunun da kefili olmuştu. Şike operasyonunda yapılan teknik takiplerde bu ihale başta olmak üzere daha pek çok askeri ihaleyle ilgili çok ciddi detayların ortaya çıkartıldığı öne sürülüyor.

Tayyar: Sıra Etö’nün Finansmanına Geldi

AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar ise şike operasyonu kapsamında düşünüldüğünde, Ergenekon’un finans ayağına yeni dokunulduğunun kolaylıkla izlenebileceğini belitti. (Ali Eyvaz / Yeni Akit) 

HABERE YORUM KAT